Bibó István
Bibó István
Bibó István Budapesten született 1911. augusztus 7-én. Édesanyja Grane Irén; édesapja Bibó István: etnológus, filozófus, a szegedi Egyetemi Könyvtár igazgatója volt.
Egy kötetben Kertész Imre
Kertész Imre Nobel-díjas író örömmel fogadta és nagy dolognak tartja, hogy Európa nyomasztó öröksége címmel egy kötetben jelentek meg az utóbbi 20 évben írt esszéi a Magvető Kiadó gondozásában, s a könyv a napokban a boltokba került.
A nemzeti és a demokratikus minimum hiányáról
NOL * Népszabadság Online * 2008. május 10.
A történelem szele

Az alábbiakban röviden bemutatom, mi történt a Teleki Pál intézetben a háború alatt és után. A levéltári források és a még élő kollégáknál fellelhető memoárok ennél jóval többet nyújtanak. Remélem, közös erővel feldolgozva a hatalmas anyagot, rövidesen feltárhatjuk, miféle atrocitásokat követtek el a a történettudomány ellen a hatalom emberei a Rákosi-korszakban.
Gyurcsány Ferenc beszédében nem csak emlékezett, üzent isFotó: Demecs Zsolt A magyar politika elmúlt 18 éve arról szólt, hogy vajon hiszünk-e a magyar polgárosodásban. Merjük-e feltenni a történelmi tétet a polgárosodás segítésére vagy megrettenve attól, hogy brutálisan magas és kemény történelmi falakon keresztül kell átjutni az autonóm és szabad polgári létformáig, visszafordulunk.
Áldja az ég Magyarországot!
A harmadik Magyar Köztársaság legnagyobb kihívása, hogy mit kezdjen egy ország a megszerzett és megkapott szabadságával, ha ez az ország az elmúlt évszázadokban nem lehetett önálló és szabad és nem voltak hosszú demokratikus hagyományai. Ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta a Köztársaság ünnepe című pénteki budapesti tanácskozáson.
A harmadik Magyar Köztársaság legnagyobb kihívása, hogy mit kezdjen egy ország a megszerzett és megkapott szabadságával, ha ez az ország az elmúlt évszázadokban nem lehetett önálló és szabad és nem voltak hosszú demokratikus hagyományai. Ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta a Köztársaság ünnepe című pénteki budapesti tanácskozáson.

Az 1946. február 1-jén kikiáltott köztársaság 62. évfordulója alkalmából ma konferenciát rendeznek az Országház Felsőházi termében, a rendezvényen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is felszólal. A konferenciát a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége és a Bibó István Közéleti Társaság szervezi.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is részt vesz és beszédet is mond a “Köztársaság ünnepe” alkalmából rendezett konferencián. A Parlament Felsőházi termében rendezett összejövetelen az 1946 február elsején kikáltott második magyar köztársaságra emlékeznek.
NOL * Népszabadság Online * 2008. február 1.
Ha valaki nem tudta volna – és vannak még akik jóhiszeműségükben nem tudják -, a közelmúlt hónapok meglepően kendőzetlen megnyilatkozásaiból megtudhatta: elítéltettünk. Elődeinkig visszamenően, utódainkra kiterjedően, hetedíziglen. Az ítélet azokat illeti, akik a világ dolgairól baloldali vagy/és liberálisként vélekednek. Sőt, mindazokat, akiknek világszemléletüket nem az új (egyre inkább régi-új) jobb-szélsőjobb kánonjához igazítják.
Ha valaki nem tudta volna – és vannak még, akik jóhiszeműségükben nem tudják -, a közelmúlt hónapok meglepően kendőzetlen megnyilatkozásaiból megtudhatta: elítéltettünk. Elődeinkig visszamenően, utódainkra kiterjedően, hetedíziglen. Az ítélet azokat illeti, akik a világ dolgairól baloldaliként vagy/és liberálisként vélekednek. Sőt, mindazokat, akiknek világszemléletüket nem az új (egyre inkább régi-új) jobb-szélsőjobb kánonjához igazítják.
Az önbecsapás kényszerei
Az 1867-es kiegyezéssel évszázados magyar politikai törekvések váltak valóra. A Bécs és Budapest közötti megegyezés értelmében helyreállt a történelmi magyar állam egysége. Nemcsak Erdély és az ún. Határőrvidék került a magyar parlament és kormány fennhatósága alá, hanem széles körű autonómiával felruházva Horvátország is. Bár a teljes függetlenséget továbbra sem sikerült kivívni, a magyar politikai elit jelentős része bízott abban, hogy előbb vagy utóbb az is elérhető lesz.
A magyar irodalom visszatért az orosz könyvpiacra, 2003 óta több mint 60 magyar kötet jelent meg oroszul, valamennyi a minőségi irodalom kategóriájába tartozik – mondta el Kiss Ilona, a moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központ igazgatója.