Rosdy Pál, vilag@hetivalasz.hu
Ebben az évben is, mint már annyiszor a magyar Bnei Akiva életében, megérkezett a meghívó az esedékes Bnei Akivás Eurovíziós táncdal fesztiválra. Az idei dalban hónapok megfeszített munkája van és azt gondolom, hogy mindenki mindent megtett a siker érdekében.
A hagyományoknak megfelelően ezúttal is az iskolai tavaszi szünetben, április 14. és 17. között rendeztük meg a harmadik Habó-korszak harmadik évének harmadik táborát a Mátrában lévő Sástón.
A Somer mostanság sem tétlenkedett, rengeteg aktualitás adott alkalmat jobbnál jobb programokra. A nagy tavaszi megújulást ruhatárunkba a minden évben megrendezésre kerülő, nagy sikerű ruhabörze hozta el, ahol kedvükre cserélgethettek és vadászhattak egymás régóta várt, végre kinőtt/kihízott/összement, stílusos darabjaira a résztvevők.
A szórakozni, kikapcsolódni vágyó zsidó fiatalok az utóbbi idők egyik legjobb hangulatú UJS-es szervezésű Purim Bálján vehettek részt március 18-án, szombaton az Angyalföldi Gyermek- és Ifjúsági Házban, a Dagály utcában.
2006. február 5 – 7. között Zsidó Diplomácia: Álmok, Dilemmák és Döntések címmel a Zsidó Világkongresszus Jövő Generációi Osztálya (WJC / Future Generations Department) új kezdeményezést indított útjára Jeruzsálemben. Huszonöt olyan fiatal kapott meghívást a világ minden kontinenséről, akik jártasak a zsidó közösségi munkában, és indíttatást éreznek magukban arra, hogy zsidó politikával, diplomáciával foglalkozzanak a jövőben.
Folyamatosan próbálják a művészek Markó Iván és Keveházi Gábor közös produkcióját, az Emberi Himnusz című darabot, amelyet május 8-án mutatnak be a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A Művészetek Palotája ezzel a bemutatóval tiszteleg az uniós csatlakozás kétéves évfordulója előtt.
Kényszermunka 1944-45
időszaki kiállítás
Mose Hershko (1905-1998) karcagi tanító, a Nobel-díjas Avram Hershko édesapja, 1942 és 1946 között négy évet töltött munkaszolgálatosként a fronton, majd szovjet hadifogságban. 1950-ben vándorolt ki Izraelbe, ahol a 70-es években kezdte gyűjteni az anyagot szülővárosának zsidóságáról szóló könyv megírásához.
12 tanulmányból álló kötet jelent meg A Bét Olám Alapítvány és a Somogy Megyei Levéltár kiadásában, Bősze Sándor szerkesztésében, Fris Ferenc gondozásában. A kiadvány az első – és nagyon is sikeres – kísérlet arra, hogy a Somogyban élő zsidóság három évszázados történetéről szisztematikus áttekintést nyújtson. A lapokon megelevenedik hogyan alkalmazkodtak és találták meg eleink a helyüket a folytonosan és egyre gyorsuló ütemben változó környezetben a XVIII.
Nagyon nehéz a visszatekintés, hiszen évszázadokat ölel fel. Segítségünkre van dr. Schweitzer Józsefnek, ki hosszú évekig pécsi főrabbija volt, a város zsidóságának történetéről szóló könyve. A szerző szerint a legrégibb adat arra utal, hogy 1467-ben már élt zsidó család Pécsett. A városkapun kívül élő zsidóknak jelentős szerepük volt a korabeli kereskedelmi életben, akik a következő században már rendszeresen bejártak a városba.
Nagyon várt dalkötet jelent meg nemrégiben Dr. Soltész Elekné összeállításában. A kiváló zenetanár, a magyar zenepedagógia örökifjú „”nagy örege””. Szerteágazó, sokrétű zenei munkássága közepette, közel három évtizeden át, az egykor Anna Frankról elnevezett zsidó gimnázium zenetanáraként is működött. Művész-tanárként a klasszikus zeneirodalom, a magyar népzene mellett, a zsidó dallamoknak is értője, elkötelezettje.

Benedek István Gábor új regénye nem történelem, nem fordítása vagy átültetése Sámuel könyvének. Az ötletekben gazdag, szellemes, minden mondatával a ma emberéhez szóló, felnőtteknek való rege az államgépezet kialakulásának históriája. Dávid könyvbeli szavaival élve: „Mindent, az államot, a hatalmat, az intézményeket most kell kitalálni és elindítani. Hiszen nulláról indulunk. Van, aki azt hiheti, ez roppantul könnyű. Én inkább úgy érzem, a feladat rettenetesen nehéz.”
Tizedik alkalommal rendezik meg az Izraeli Filmtavaszt az Örökmozgó Filmmúzeumban. A tíz év alatt az izraeli filmművészet legjobb alkotásait mutatták be Magyarországra.
A világranglista 312. helyén álló, 17 éves lengyel Agnieszka Radwanska legyőzte a 2004-ben Roland Garros-győztes orosz Anasztaszja Miszkinát a 600 ezer dollár összdíjazású varsói salakpályás nőitenisz-torna nyitófordulójában.
Izraelt veszi célba először Irán, ha az Egyesült Államok bármi „gonoszat” tesz, jelentette ki kedden egy magas rangú iráni katonatiszt. „Bejelentettük, hogy ha Amerika bárhol valami gonoszat tesz, az első hely, amelyet célba veszünk, Izrael lesz” – idézte az Isna iráni hírügynökség Muhammad Dekáni ellentengernagyot, a Forradalmi Gárda tisztjét.
A magas rangú iráni katonatiszt azt is közölte: ha megtámadják Iránt, az új fegyverekkel elvághatják a létfontosságú olajszállítási hajóútvonalakat
A nemzetközi „kvartett” négy fő állama találkozik ma Kofi Annan ENSZ főtitkár irodájában, hogy megvitassák jövőbeni szerepvállalásukat a közel-keleti békefolyamat irányításában. A tárgyalás középpontjában annak a lehetősége áll, hogy a „kvartett” esetleg kilép az útiterv nevű békefolyamat rendezéséből és a közel-keleti konfliktusban betöltött közvetítő szerepéből.
Kopper Judit műsora adás: 05.04. csütörtök, m1 00.00
Robbanás volt a palesztin nemzetbiztonsági hivatal Gázai övezetben található főhadiszállásánál. Két rendőr meghalt, hatan megsebesültek.

