Hárommillióról és még többről 33 percben
Orbán Viktor a szegényekkel kötne „történelmi szövetséget” – A Fidesz őszre „alkotmányos csomagot” ígér
Népszabadság * Tibori Szabó Zoltán * 2007. július 23.
Orbán Viktor és Tőkés László. A püspök leginkább az erdélyi magyar politika ügyeivel foglalkozott. Beszédében kijelentette: rendszerváltásnak és tudati megújulásnak kell végbemennie az erdélyi magyar politikai és közéletben. Bírálta azokat, akik EP-jelölése kapcsán az egyházat a politikába való beavatkozással vádolták. – Badarság arról beszélni, hogy az egyház nem politizál, ez egy ócska, kommunista megfogalmazás – mondta a református püspök.Kép: MTI – Oláh TiborOrbán Viktor a hét végén Tusnádfürdőn rendkívül éles határt húzott a magyar bal- és jobboldal között, miközben egyebek mellett épp arról beszélt, hogy a bal- és a jobboldal hagyományos fölosztását az idő már meghaladta. A Fidesz elnöke egyszerre üzent a „hárommillió” magyarországi szegénynek és a középosztálynak.
Orbán Viktor a korábbi évekhez hasonlóan az idén is Magyarországra üzent Tusnádfürdőről. Egyebek mellett arról beszélt – ezúttal a megszokottnál kevesebb résztvevőnek és rövidebb ideig, mindössze 33 percig -, hogy az új magyar jobboldalnak, európai mintára, mindenképpen föl kell vállalnia az általa hárommilliósra becsült magyarországi szegényeket, akiket a baloldal magára hagyott. A Fidesz elnöke szombaton Tőkés László nagyváradi református püspök társaságában tartott előadást a XVIII. Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor hallgatóságának. Tusnádfürdő fontos hely – az itt mondottak mindig muníciót szolgáltattak a politikának hosszú időre. Két éve Orbán „nemzeti fordulatra” biztatta a szerinte egyébként „genetikai, illetve történelmi meghatározottsága” okán megújhodásra képtelen magyar baloldalt, tavaly pedig a „politikai hazugságokat” ostorozta. Idén viszont a szociális érzékenységet állította beszéde központjába. Egy kérdés kapcsán arról beszélt, hogy a jobboldalnak ma nem a nemzeti, keresztény jellegét kell hangsúlyoznia, hanem a szociális oldalát. „Üres hassal is lehet Himnuszt énekelni, csak nincs rá túl sok jelentkező” – mondta. A Fidesz elnöke abból indult ki, hogy „az erkölcsi relativizmus keretei között lezajlott” 1968-as nyugat-európai diáklázadások a szabadság korlátjainak ledöntését a nyelv, a származás és a nemi identitás kötelékéből való szabadulásban látták, de ez tévút. Az 1968 utáni európai politikára szerinte az volt a jellemző, hogy mindent a „politikailag korrekt” kifejezéssel mértek. Ha valaki nemzetről beszélt, akkor rögtön nacionalizmussal, antiszemitizmussal vádolták, ha a családról, akkor homofóbiával, ha a hitről, az egyházról, akkor klerikalizmussal. Még a kereszténydemokrata pártok sem merték ezt a korszellemet támadni.
A Fidesz elnöke Európa új politikai és szellemi korszakáról beszélt Tusnádfürdőn Kép: MTI – Oláh Tibor – Ez a trend azonban megtört, és erre Európa is rájött – tette hozzá Orbán Viktor, aki szerint azért is kell változás, mert természetellenes életformát erőltetnek az emberekre. Úgy látja, az emberek „fogódzási, igazodási pontokat” várnak politikusaiktól. Ez a magyarázata annak, hogy a földrész több államában a kereszténydemokrata és konzervatív pártok kerekedtek felül.
Orbán kijelentette: a politikai mezőny jobb- és baloldalra történő felosztását az idő meghaladta. Ezt azonban – tette hozzá – Magyarországon csak a Fidesz ismerte fel, s 2003 óta alakítja az új jobboldalt, amelynek négy ismérve, hogy nemzeti, demokrata, versenypárti és szociális. Eközben a magyar baloldal internacionalista (a nemzeti dimenzió legjobb esetben is közömbös számára), autoriter (nem engedi, hogy az emberek beleszóljanak a reformokba), monopolista (a kiváltságokat élvező csoportokat részesíti előnyben) és antiszociális (a piaci reformok révén a fogyasztók rosszabbul járnak).
Épp ezért a jobboldalnak mindenképpen meg kell védenie a demokráciát ellenségeitől, határozott nemzetpolitikát, versenybarát gazdaságpolitikát kell folytatnia, és szociális csomaggal kell fölkarolnia a szegényeket. A középosztálynak „történelmi szövetséget” kell kötnie a magyar szegényekkel. A Fidesznek pedig épp e szövetségnek a létrehozása a küldetése. Ha ez elmaradna ugyanis, „a kiváltságaikat védelmező oligarchák lépnek majd szövetségre a kiszolgáltatott helyzetben lévőkkel – mégpedig a középosztállyal szemben”.
A határon túli magyaroknak Orbán Viktor ezúttal is kettős állampolgárságot ígért. Közölte: hatalmi pozícióból a Fidesz azért nem valósította ezt meg, mert az Országgyűlésben nem volt kétharmados többsége.
Orbán arról is beszélt, hogy a Fidesz elkészített egy olyan törvénycsomagot, amivel ki kell egészíteni az alkotmányos rendünket. Megpróbáltunk utánajárni annak, mit tartalmazhat a csomag. Navracsics Tibor frakcióvezető azt mondta, hogy ősszel várhatóan ismét a parlament elé terjesztik azokat a törvényjavaslatokat, amelyek az úgynevezett demokrácia-csomaghoz tartoznak. Szijjártó Péter szóvivő szerint nem új alkotmánymódosítási tervekről van szó. Azokat a törvényeket terjesztik ősszel a T. Ház elé egy csomagban, amelyeket korábban már benyújtottak külön-külön. Vagyis a költségvetési tanács felállításáról szóló javaslatot, a miniszterek anyagi felelősségvállalását célzó módosítást, a választási eljárási törvény módosítását. Más forrásból úgy értesültünk, lehet, hogy a már ismert javaslatokon kívül a demokratikus intézményrendszert erősítő, új javaslatot is benyújtanak. Valószínűleg ennek része lehet az is, amiről Orbán Viktor korábban a Magyar Nemzetnek azt mondta: az a legkevesebb, hogy közvitára bocsássuk az alkotmányos intézményrendszer alapjait érintő kérdéseket. Azt például, hogy jól szabályozott-e az államfő és a parlament viszonya.
Orbáni kategóriák:
A jobboldal:
nemzeti
demokrata
versenypárti
szociális
A baloldal:
internacionalista
autoriter
monopolista
antiszociális
Tusnádfürdő – viharos helyszín
Orbán Viktor Tusnádfürdőn immár rendszeresen tesz olyan nyilatkozatokat, amelyek komoly vihart kavarnak itthon.
A Fidesz elnöke 2004 júliusában a kétpártrendszer előnyei mellett érvelt, „letutyimutyizta” a kormányt. 2005 nyarán példátlanul durva támadást intézett a baloldal ellen. Akkor arról értekezett, hogy „amikor a baloldal erre időnként lehetőséget kapott, akkor rárontott a saját nemzetére. Így rontottak rá a sajátjaikra 1919-ben Kun Béláék, így rontottak rá a saját fajtájukra Rákosiék”. Tavaly pedig azt közölte: „az ország nyílt és szervezett politikai hazugság áldozatává vált, mert Gyurcsány Ferenc mást ígért a kampányban, mint amit most megvalósít”. (Cs. I.)
„Menetrendszerűen ront a baloldalra”
Daróczi Dávid (kormányszóvivő):
– Orbán Viktor immár menetrendszerűen ráront a baloldalra, és kiátkozza a nemzetből azokat, akik másként gondolkodnak, mint ő.
Nyakó István (MSZP):
– Orbán egyszerre próbált meg olyat mondani, amivel hízeleghet a szélsőjobbnak, miközben megpróbálja magához édesgetni nemcsak a mérsékelt közepet, hanem a baloldali szavazókat is. A szemfényvesztés nem sikerült.
Horn Gábor (SZDSZ): – A szokásosnál rosszabb és követhetetlenebb Orbán-beszédet
hallhattunk, a Fidesz elnöke „nemzetiszocializmust hirdetett”; piacellenes, versenyellenes, szociális demagógiával fűszerezett szavaival, de a kiválasztottságra is utalt.
Kerék-Bárczy Szabolcs (MDF):
Orbán Viktor mára szemet vetett az MDF programjára is.
Ajánlott Cikkek
július 23rd, 2007 at 09:33
Ki itt az ellenség?Ha nem olvasok és hallok fideszes szöveget nem érzem azt,hogy ellenség lenne körülöttem.Mennyi? Nem sok ez a három millió?A környezetemben élő szegények önön hibájukból váltak azzá.Aki az alkohol rabja az leamortizálodik.Na ezekről van szó.