Az ötéves Terror Háza Múzeum előtt tart holnap nagygyűlést a Fidesz. Az elmúlt hetekben a jobboldali sajtó célkeresztjébe került Schmidt Mária által vezetett intézmény megalakulása óta megosztja a közvéleményt.
Megemlékezést tart a kommunizmus áldozatainak emléknapján a Terror Háza Múzeum előtt a Fidesz. Az ellenzéki párt prominensei közül Pokorni Zoltán és Szájer József szólal majd fel, de némi meglepetésre a múzeum főigazgatója, Schmidt Mária is beszédet mond az Andrássy út 60. előtt. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke nem szólal fel, pedig öt éve az ő beszédével nyitotta meg kapuját a Fidesz-kormány egyik legfontosabb intézménye. Pokorni és Szájer megszólalása ugyanakkor indokoltnak tűnik; előbbi még oktatási miniszterként rendelte el, hogy február 25. – Kovács Béla, az egykori Kisgazdapárt főtitkára 1947-es letartóztatásának napja – legyen a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja. Szájer pedig az utóbbi időben – így az 56-os forradalom 50 éves évfordulóján – mindent elkövetett az Európai Parlamentben, hogy a kommunizmus magyarországi áldozatairól szót ejthessen.
Az intézménynek helyet adó épület jól ismert a magyar történelemből; 1944-ben a nyilasok „Hűség Háza” volt, 1945 januárjától a Politikai Rendészeti Osztály, majd ennek utódszervezetei – a Magyar Államrendőrség Államvédelmi Osztálya (ÁVO), 1948-tól a Belügyminisztérium Államvédelmi Hatósága (ÁVH) – székházául szolgált. A Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány 2000 decemberében vásárolta meg az épületet, azzal a céllal, hogy múzeumot hozzon létre a magyar történelem e két véres korszakának bemutatására. Az intézmény rekordgyorsasággal, a megvásárlásától számítva másfél év alatt készült el; a neoreneszánsz stílusú, háromemeletes bérházat kékre festették, mattüveggel látták el, a járda fölé pedig fekete pengefalat húztak. A kiállítás és a múzeum belső kivitelezési költségei elérték a 2,9 milliárd forintot. A 2002 februárjára elkészült Terror Háza Múzeum főigazgatója is az alapítvány vezetője, Schmidt Mária történész – nem mellesleg Orbán miniszterelnök akkori főtanácsadója – lett.
A múzeum – a történészszakma csaknem egyöntetű véleménye szerint – felemásan mutatja be a két véres korszakot. A kiállítás legtöbb terme a kommunista diktatúra rémtetteiről szól, a jobboldali terrort csak 1944. október 15-től, a nyilas hatalomátvételtől mutatja be, holott akkorra már több százezer zsidót deportáltak. Schmidt Mária még a 2002-es megnyitó előtt azt mondta: az épületnek legalább tíz-húsz éve el kellett volna készülnie, hiszen nem történt meg a múlt e fejezetének lezárása, s a kiállítás talán aprócska elégtételt adhat az áldozatoknak, és lelkiismereti vizsgálatot tarthatnak azok, akiknek közük volt a kegyetlenkedésekhez.
Nem sokkal az átadás után a brit Financial Times már úgy látta, hogy az ünnepélyes megnyitón az intézmény a Fidesz és a radikális jobboldal gyülekezőhelyévé vált. (A megnyitó idejére – az akkor még parlamenti párt – MIÉP tüntetést rendezett a MSZP Köztársaság téri székháza előtt, majd átvonultak a Terror Háza Múzeum elé, ahol csatlakoztak az Orbánra kíváncsi tömeghez.) A szocialistákat ugyanakkor a lap szerint kellemetlenül érintette, hogy a Fidesz történelmi témákat használ a választási kampányban. A múzeum megnyitásakor például kötelességüknek érezték, hogy bocsánatot kérjenek a magyarországi baloldal múltbeli bűnei miatt. A Fidesz és a jobboldal azóta is minden év február 25-én rendszeresen nagygyűlést, megemlékezést tart az épület előtt.
A 2002-es megnyitón Orbán azt mondta, vannak házak, amelyek története fojtogató, az Andrássy út 60. is ilyen épület. Eljött a nap, hogy mindenki megismerheti az épület történetét, és ezzel a történelmünket is, ezért „a múltból soha semmit nem szabad eltörölni”. Az akkori kormányfő úgy vélte, a múzeum létrehozásával az utolsó pillanatban csuktuk rá a XX. századra a kaput. Az egyéves évfordulón a leváltott kormányfő már arra szólította fel az emlékező tömeget, hogy védjék meg az intézményt a baloldaltól. Tavaly Orbán az épület előtt jelentette be, hogy a Fidesz elnöksége felkéri Wittner Máriát: a választásokon induljon a párt országos listáján.
S. Z.
Keretes cikkek
Kistafírozta a Fidesz a múzeumot
A Terror Háza Múzeum nemcsak vitatott kiállítása miatt vált a napi sajtó állandó témájává, hanem a finanszírozási helyzete miatt is. Már az intézmény létrehozására sem sajnálta a pénzt az Orbán-kormány, de néhány nappal a 2002-es választás előtt újabb 200 millió forintot juttattak a múzeumnak, amit májusban további mintegy 300 millióval fejeltek meg. A baloldali kormányok azonban csökkentették ezt az összeget, s minden évben akadt egy-két kormánypárti képviselő, aki tovább kurtította volna az intézmény büdzséjét. 2003-ban például csak Medgyessy Péter kormányfő javaslatára kaptak plusz 100 millió forintot a büdzsében szereplő 180 millió helyett.
Orbán-főtanácsadó a Magyar Nemzet célkeresztjében
Új jobboldali párt alapítására készül Schmidt Mária – írta január közepén a Magyar Nemzet, a főigazgatót nevezve meg az Orbánt eltávolítani óhajtó elégedetlen csoportok vezetőjeként. „A milliárdos vagyonú üzletasszony nyilvánosan és nem nyilvános körben tett megnyilatkozásai egyértelműsítik, hogy elégedetlen a jobboldal spirituális vezetőjével” – írta a vélemény rovatban egy Horváth Zsolt álnevű szerző. Az információink szerint a Magyar Nemzet egyik vezető munkatársa által írott cikk szerint Schmidt megbeszéléseket kezdeményezett egy új jobboldali párt létrehozása érdekében a Fidesz politikusaival, polgármestereivel, de politikai szándékainak eléréséhez „a nagytőke képviselőiben lelt társakra”. Itt „egy milliárdos üzletembert”, Nobilis Kristófot, az Index tulajdonosát és két ismert bankárt, Csányi Sándort, az OTP elnök-vezérigazgatóját, illetve Spéder Zoltánt, az OTP nemrég távozott alelnökét neveztek meg.
február 24th, 2007 at 20:21
ebarat
Terror Háza eddig is milliárdokat emésztett fel, gondolom hogy a fentartása évi 300 milliónál nem olcsóbb és a megvételére és átalakitására költött milliárdok is arcpiritó összegeket emésztettek fel. Mindezt miért? Hogy lehetőség szerint Schmidt Mária un. történész zsebpénze meglegyen és hatalmi ambiciói megvalósulhassanak.
Rajta kivül és még néhány történésznek mondott ELTE félresikerült palántáinak legyen melegágya, ahová visszavonulhat, ha éppen nincs rá szükség másutt. Ezt viszont mind az adófizetők pénzéből csinálni arcátlanság. És még bosszantóbb amikor panaszkodik a történész asszony hogy őt a jelenlegi kormány diszkriminálja és nem ad elég pénzt a csoda épitménynek és gárdájának az eltartására. Jó lenne, ha a történészek tényleg a történelmi igazságokkal foglalkoznának és nem álcázásra használnák a milliárdokat. Persze saját pénzüket arra költhetik amire akarják, nyithatnak muzeumokat, gyűtjhetnek relikviákat stb. Szeretném látni hogy az ilyen gyűjtemények magánpénzekből valósulnának meg, a fentartást pedig a bevételeikből fedeznék. Igy tiszteségesebb lenne az egész, bár a történelmi hitelessége még mindig kérdéses lehetne.