Kísért a közelmúlt a jeruzsálemi szent helyeken
Kétezer izraeli rendőr vonult fel tegnap az iszlám harmadik legszentebb helye, az al-Aksza mecset, valamint a Sziklatemplom szomszédságában. A feszültséget az izraeli régészeti hatóságok munkálatai okozták.
Jeruzsálem keleti felén az arabok megdobálták a rendőröket, tizenegy embert őrizetbe vettek. Súlyosabb incidens nem történt, de a nyugtalanság érzékelhető. A rendőrök lezárták a környéket, a nem muszlimokat és a 45 év alatti palesztinokat nem engedik át a kordonon.
Megfigyelők emlékeztetnek, hogy 2000 őszén Ariel Saron (akkor még a Likud párt vezetője) látogatást tett a Templom-hegyen, amely a zsidók szent helye is: ott állt Salamon temploma, és ott van a kőtömb, amelyen Ábrahám áldozatul ajánlotta Istennek fiát, Izsákot. Saron kijelentette, hogy a Templom-hegy mindig izraeli ellenőrzés alatt lesz – válaszul kitört az intifáda. A felkelés azóta is tart, a kitörése óta legkevesebb ötezer ember vesztette életét.
Az izraeli régészeti hatóságok egy átjárót akarnak újjáépíteni a kétezer éves falakon kívül, az al-Aksza mecsettől távol. A feljáró, amelyen át a nem muszlimok közelíthették meg a Mugrabi kapun át a Templom-hegyet, két éve földrengés miatt leomlott. Most egy átmeneti feljáró helyettesíti. Mielőtt állandó építményt emelnének helyette, az izraeli régészeti hatóságok menteni akarják az esetleg alatta lévő leleteket.
Iszmail Hanije palesztin kormányfő azonban az al-Aksza mecset elleni agresszióról beszél, és azt állítja, hogy Izrael több zsinagógát építene a helyszínen. Más palesztin vezetők kijelentették, hogy „Izrael a tűzzel játszik”.
Ehud Olmert izraeli kormányfő hivatala közölte, hogy a munkálatok kívül esnek a Templom-hegyen, nem fenyegetik magát a helyet vagy a mecsetet. A Templom-hegy izraeli ellenőrzés alá tartozik, de felügyelete a Vakf, az iszlám tanács gondokságának dolga. Az izraeliek viszont nem konzultáltak az iszlám testülettel a munkálatok megkezdése előtt.
Ami pedig az „új zsinagógákat” illeti, Izrael az 1948-ban az arabok által felrobbantott Hurva zsinagógát újítja fel, amely az óváros zsidónegyedében van, több száz méterre az al-Aksza mecsettől.
MH