A holokauszt emléke
Üzenetek Auschwitz felszabadításának évfordulóján
2007. január 29. (2. oldal)
Miként számos más országban, hazánkban is megemlékezéseket tartottak szombaton a holokauszt mintegy hatmillió áldozatáról. A holokauszt nemzetközi emléknapján a nagypolitika és a magyar zsidóság képviselői is az emlékezés szükségességére és az emlékezők felelősségére hívták fel a figyelmet.
Az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor felszabadításának 62. évfordulójáról emlékeztek meg szombaton a holokauszt nemzetközi emléknapján, a Holokauszt Emlékközpont rendezvényén a fővárosban. Gyurcsány Ferenc kormányfő más elfoglaltságra hivatkozva nem jelent meg az emlékezésen, ezért táviratot küldött az ünnepségre. Ebben többek között az szerepel: a holokausztra emlékezők felelőssége ma nagyobb, mint valaha, mert a harc a felejtés ellen nem más, mint „a mindenkori elnyomás, a kirekesztés, a megbélyegzés, a zsarnokság elleni szakadatlan küzdelem”.
Táviratban üzent az emlékezőknek Orbán Viktor volt miniszterelnök is. A Fidesz elnöke szerint 62 év telt el, de a holokauszt pusztítását mégsem tudtuk feldolgozni, hiszen „a magyar kultúra és a magyar élet még ma, ennyi idő után is szédül a vérveszteségtől”. A múzeumok és az emlékközpontok viszont nem azért kellenek, hogy a gyermekeink megborzongjanak, hanem azért, hogy tudják, mit álltak ki az előttünk járók – hangsúlyozta a politikus. Joanna Stempinska lengyel nagykövet beszédében szintén az emlékezés és az emlékeztetés kötelességére és a rasszizmus elleni következetes fellépésre szólított fel. A rendezvény vendége volt Sólyom László köztársasági elnök, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a német, az amerikai, az izraeli és az orosz nagykövet, de megjelent Fónagy János, a Fidesz és Pettkó András, az MDF politikusa is. Az esemény végén mécseseket helyeztek el a vészkorszak áldozatainak emlékfalánál. A köztársasági elnök a Páva utcai emlékközponttól a Petőfi híd pesti oldalánál lévő Nehru parkhoz indult, ahol koszorút helyezett el a náci népirtás roma áldozatainak emlékművénél.
Az Élet Menete Alapítvány által rendezett megemlékezésen felszólalt Hiller István oktatási és kulturális miniszter kiemelte: amikor a holokauszt áldozataira emlékezünk, „csak a némaságnak van helye”. Aki azonban nem hajlandó emlékezni a vészkorszakra, az bűnt követ el – szögezte le Hiller. A megemlékezésen felszólalt Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója és Darvas István rabbi is.