Salom együttműködne palesztin partnerével
Forrás: Magyar HírlapSalom együttműködne palesztin partnerével
A tartós nyugalom
A tartós nyugalom megteremtésére nem elegendő az izraeliek és a palesztinok közötti fegyverszünet – hangsúlyozta Szilvan Salom izraeli külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes, aki budapesti látogatása során találkozott a sajtó képviselőivel. Salomot fogadta Mádl Ferenc köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc kormányfő, s magyar partnerén, Somogyi Ferencen kívül tárgyalt az ellenzék vezetőjével, Orbán Viktorral is.
Mahmud Abbasz elnök hivatalba lépése óta úgy tűnik, viszonylagos nyugalom van Izraelben, a legutóbbi merénylet miatt is inkább Szíriát vádolják. Mi lehet ennek a magyarázata?
Valóban csak viszonylagos nyugalomról beszélhetünk, hiszen a péntek éjszakai tel-avivi támadást az Iszlám Dzsihád követte el, amelynek Szíriában van a központja. A palesztin terrorista szervezetek visszafogottságának az egyik oka az lehet, hogy építjük a ciszjordániai biztonsági kerítést, vagyis a terroristák már nem juthatnak át olyan szabadon izraeli területre, mint korábban. Emellett az izraeliek és a palesztinok is hoztak megelőző intézkedéseket, az európaiak pedig felvették a Hamaszt a terrorista szervezetek listájára, így nem kap már annyi pénzt, hogy öngyilkos merénylőket toborozzon.
De a legfontosabb ok az, hogy ezek a szervezetek komoly nyomás alatt vannak a palesztin társadalom részéről. Néhány hete Gázában a Hamasz székháza előtt tüntettek – most először -, ahol azt követelték, hogy állítsa le az Izrael elleni rakétatámadásokat. Ezt Arafat életében soha nem tették meg.
Mi mindenesetre szeretnénk hinni abban, hogy ez a viszonylagos nyugalom hosszú ideig tart majd, ehhez azonban a tűzszünet nem elég. A tűzszünet ugyanis csupán optikai csalódás, ami lehetőséget teremt a szélsőségeseknek arra, hogy megújítsák erőiket, s aztán megerősödve eldönthessék, mikor vetnek véget a békefolyamatnak. Ahhoz, hogy hosszú távon biztosíthassuk a nyugalmat, az kell, hogy a palesztin vezetés lebontsa ezeknek a szervezeteknek az infrastruktúráját. Vagyis begyűjtse a fegyvereiket, lerombolja a fegyvercsempészetre használt alagutakat, bezárja a fegyvergyártó műhelyeket. Abbasz viszont azzal próbálkozik, hogy bevonja a Hamasz és az Iszlám Dzsihád aktivistáit a palesztin biztonsági erőkbe, s ezzel mintegy legalizálja az illegális fegyvereket. Ez nonszensz.
Ön vezeti azt a kampányt, amelynek célja rábírni Ariel Saron kormányfőt, hogy népszavazást írjon ki a gázai kivonulási tervről. Mi a céljuk ezzel a kampánnyal?
A referendum lehetővé tenné, hogy csökkentsük az izraeli társadalmon belüli s különösen a telepesek körében érzékelhető feszültségeket. Ne felejtse el, hogy sokan közülük három és fél évtizede élnek a Gázai övezetben, ahol már a harmadik telepesnemzedék nőtt fel. Az ő számukra ez jelenti az otthont: ott születtek, ott nőttek fel.
Azt persze tudom, hogy egy esetleges népszavazáson elsöprő többséget kapna a kivonulási terv. Viszont segíthetne megakadályozni, hogy konfliktussá fajuljon. Hiszen miután a kormány meghozta a döntést, amelyet a parlament is jóváhagyott, a kivonulást végre kell hajtani – akár lesz népszavazás róla, akár nem.
A palesztin diplomácia élén új ember áll, Nasszer Al-Kidva. Ismeri őt és együtt tud majd működni vele?
Nasszer Al-Kidva nagyon jól ismert, hiszen a néhai Jasszer Arafat unokaöccse, ráadásul 12 éven keresztül a palesztinok állandó ENSZ-képviselője volt. Ő állt megannyi Izrael-ellenes közgyűlési határozat mögött, s mindent megtett annak érdekében, hogy országunkat minden lehetséges alkalommal elítéltesse a világszervezettel. Most azonban meg kell értenie, hogy új pozíciót tölt be, amely megköveteli, hogy mérsékeltebbé váljon. Ezentúl a kép egészét látnia kell, nem csak egy aprócska részletet. Remélem, hogy együtt tudunk majd dolgozni. A magam részéről mindenesetre örülök ennek a lehetőségnek.
az antiszemitizmus ellen
Az antiszemita jelenségekkel szembeni közös harc jegyében az uszítás tilalmát kimondó törvény parlamenti megalkotását kérte a Mádl Ferenctől Szilvan Salom. Az izraeli külügyminiszter azt is kérte a köztársasági elnöktől, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy meggyőzze a magyar kormányt arról: vegye fel a Hezbollahot a terrorista szervezetek listájára, és segítse elő, hogy az EU is megtegye ezt. A két kérdés felmerült az Orbán Viktorral való megbeszélésén is. Magyarországon nem csak a kormányban, hanem az ellenzék tagjai között is vannak nagyon jó barátaink – mondta Salom, miután találkozott a Fidesz elnökével. „Csak együtt harcolhatunk az antiszemitizmus ellen és elsősorban a fiatalokat kell megtanítani a veszélyeire” – mondta. Salom izraeli látogatásra hívta Mádlt és Orbánt is. Orbán az MH kérdésére elmondta: már régóta próbálnak kétoldalú kapcsolatokat kialakítani a Likud párttal, mely a Fidesz természetes politikai partnere. „Remélem, izraeli látogatásom is hozzájárulhat a magas szintű kapcsolatok kialakításához” – mondta. Salomot fogadta Gyurcsány Ferenc kormányfő is, aki a találkozón megerősítette: a kormánynak az a szándéka, hogy a külföldi befektetők, köztük az izraeliek, befektetési kedve töretlen maradjon, sőt új lendületet vegyen.
Medgyesi Csilla
©