Forrás: Népszava

Szabadi Béla volt kisgazda államtitkár állítja: meghurcolták Fotó: Demecs Zsolt Tanúként hallgassa meg Orbán Viktort a Fővárosi Ítélőtábla – kérte tegnap Szabadi Béla ügyvédje a volt FVM államtitkár másodfokú büntetőperének első tárgyalási napján. A bizonyítási indítványairól várhatóan jövő kedden döntenek. Szabadit, aki az Orbán-kormány idején politikai államtitkár volt, tavaly ősszel ítélte első fokon felfüggesztett szabadságvesztésre a Fővárosi Bíróság 19 rendbeli hivatali visszaélés, továbbá hűtlen kezelés miatt. Az egykori kisgazda politikus a nem jogerős ítélet szerint többek között bűnt követett el, amikor az FTC-t a minisztérium cégein keresztül támogattatta.

A Fővárosi Ítélőtáblán tegnap a volt államtitkár jogi képviselője elmondta, hogy bár az elsőfokú bíróságtól számos bizonyítást kért, ott ezeket figyelmen kívül hagyták. Szabadi lapunkkal azt közölte, a Fővárosi Bíróságon számos őt igazoló levelet, jelentéseket nem vettek figyelembe, inkább csak a hamis tanúkat hallgatták ki, még Torgyán József volt agrárminiszter vallomását sem ismertették, és így ítélkeztek felette. Az egykori politikus a táblabírák előtt azt hangoztatta, lejáratási kampány folyik ellene, az elsőfokú ítélet szerint két élete volt, egy valóságos és egy virtuális, mely utóbbiról ő nem is tudott. A tegnapi tárgyaláson azt is elmondta, hogy az eljárás kezdetén „kínozták a Gyorskocsi utcában”, az egyik gyanúsítottal pedig arról beszélgetett az ügyész, hogy „a kisgazdapárt háza táján ki zsidó és ki nem”.

Szabadiék egyébként azért kérték már első fokon, hogy a bíróság hallgassa meg Orbánt, hogy kiderüljön, annak idején akár az FTC, akár a külföldi repülőjegyek ügyében miért nem állítottak fel parlamenti vizsgáló bizottságot, amelyik kideríthette volna, törvényt sértett-e a kisgazda államtitkár. Ehelyett miért engedte az akkori fideszes miniszterelnök, hogy kormányának egyik tagját pletykákra alapozva meghurcolják. Stumpf István volt kancelláriaminiszter tanúkénti meghallgatását is kérni fogják, első fokon ez sem történt meg. Szabadi azt is el szeretné érni, hogy az ő fellebbezését és egy titkos jelentést ismertessenek a másodfokon eljáró bírák előtt. A volt államtitkár, aki ugyan saját bevallása szerint semmiben sem bízik, kedvezően fogadta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla úgy határozott, nyilvános ülés helyett bizonyításra lehetőséget adó zárt tárgyaláson folytatja a büntetőpert.

F. Á.

Comments are closed.