Mahmúd Abbász palesztin elnök, Iszmail Hanije miniszterelnök, Haled Mesaal Hamász vezető mai, mekkai találkozója sorsdöntő lehet a palesztin helyzet alakulása szempontjából. A három vezető Abdullah szaúdi király meghívására érkezik Mekkába, és a király jelenlétében próbál megállapodni egy nemzeti egységkormány megalakításáról. Az álláspontok közeledtek, de arra az esetre, ha mégsem sikerülne megegyezni, Abbász új választások kiírását határozta el. Mesaal azt hangoztatta, hogy „ezúttal sikernek kell koronáznia a palesztin párbeszédet”.
Az előzetes megállapodások szerint az egységkormányban a Hamász-párti Hanije marad a miniszterelnök, a Nyugat által is elfogadott Szalam Fajad lesz a miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter, a belügyminiszteri posztot pedig egy független képviselő kapja meg. A megállapodás szerint a tárgyalásokat Izraellel nem a kormány, hanem Abbász elnök fogja vezetni, a kormány programjában csak „elismeri” a korábban megkötött megállapodásokat Izraellel – amint azt a „kvartett” (ENSZ, USA, Európai Unió, Oroszország) követelte. A Hamász azonban elérte, hogy a kormány „elismeri” a megkötött megállapodásokat, de nem „ragaszkodik hozzájuk” – bármit is jelentsen a különbség.
Gázában, a mekkai találkozó előestéjén egy kissé megnyugodott a helyzet. Néhány helységben a Hamász és a Fatah fegyveresei közösen járőröztek. Ennek ellenére több helyen tűzharc tört ki, és a feszültség sem szűnt meg. Izrael nem akar beavatkozni a palesztin belharcokba, de meg szeretné szilárdítani a Fatah és Abbász elnök helyzetét a Hamásszal szemben. Ennek érdekében Gideon Ezra miniszter, valamint Efrajim Szneh védelmi miniszter-helyettes azt javasolták, hogy Izrael engedje szabadon az életfogytiglani börtönbüntetését töltő Marvan Bargutit, a Fatah ifjabb generációjának népszerű és nagy tekintélynek örvendő vezetőjét. A feltételezések szerint Barguti képes lenne elnyerni a palesztinok többségének támogatását.
Több megfigyelő rámutatott, hogy Abbász megerősítésének leghatékonyabb módja a kedvező politikai rendezés esélyének felcsillantása lenne a palesztinok előtt. Ez a fő célja Condolezza Rice amerikai külügyminiszternek is, aki a hónap végén a politikai rendezés lehetőségeiről fog tárgyalni Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel és Abbásszal.
Amir Perec védelmi miniszter néhány, a megszállt területeken illegálisan létesült zsidó település felszámolását javasolta. Erre még Ariel Saron volt kormányfő tett ígéretet Bush elnöknek, és az Olmert-kormány programjának részét képezi. A kormányfő most azzal utasította el a javaslatot, hogy az „belpolitikai okokból nem alkalmas a megvalósításra”.
Yehuda Lahav (Tel-Aviv)