Forrás: Népszava

Két hét múlva hirdet ítéletet a Fővárosi Bíróság (FB) abban a perben, amelyet Kozák Dániel újságíró indított a főpapok közszereplői minősítésének megállapítása, illetve ennek nyomán esetleges ügynökaktáik nyilvánosságra hozása érdekében. Az FB tegnap befejezte az ügy tárgyalását. A per előzménye, hogy 2005-ben az újságíró megkeresésére az egyházi vezetők azt közölték: nem tartják magukat közszereplőnek. Így az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára nem adhatta ki a keresett, esetleges ügynökaktákat. Kozák Dániel ezt követően fordult az FB-hez felperesként. Az ügyben a levéltár mellett több egyházi vezető is alperessé vált, így Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója, Frenkl Róbert, a Magyarországi Evangélikus Egyház nyugdíjba vonult országos felügyelője, Szebik Imre, a Magyarországi Evangélikus Egyház nyugalmazott elnök-püspöke, továbbá a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia részéről Seregély István volt elnök, Bosák Nándor volt alelnök, illetve Veres András volt titkár. Az egyházi vezetők korábban ellenkeresettel éltek az újságíró keresete ellen, arra hivatkozva jogi képviselőjükön keresztül, hogy az egyházi vezetők nem közszereplők, mert nem politikai, hanem morális értelemben nyilvánítanak véleményt.

(MTI)

Comments are closed.