A közvélemény-kutatások szerint népszerűségéből rohamosan veszítő Ehud Olmert izraeli kormányfő széke inog a párt és a kormányátalakításra vonatkozó híresztelések miatt meggyengült kormánykoalíció élén.
Az izraeliek nem kevesebb mint 77 százaléka elégedetlen az ügyek intézésével, 62 százalékuk szerint a kormányfő alkalmatlan arra, hogy szembeszálljon a nyomással az Ynet, a Jediót Ahronót című izraeli napilap internetes kiadása által a héten közzétett felmérés szerint.
A kormányfő vezette Kadima párt tagjainak 49,3 százaléka véli úgy, hogy Cipi Livni külügyminiszter alkalmasabb vezető lenne a centrista párt élén, míg mindössze 8,7 százalék támogatja a jelenlegi pártelnököt a Panorama Markets intézet által elvégzett másik közvélemény-kutatás szerint.
„Olmert egyre inkább tragikus hősre emlékeztet, aki képtelen talpra állni a (Hezbollah síita szervezettel július 12. és augusztus 14. között vívott) második libanoni háború után” – írta pénteken a Háárec izraeli napilap.
A konfliktus során elkövetett hibák – amelyek ügyében az állami számvevő, a parlament külügyi és védelmi bizottsága, a hadsereg és az Élijáhu Vinográd bíró vezette parlamenti vizsgálóbizottság egyidejűleg folytat vizsgálatot – rendszerint az izraeli lapok címlapján szerepelnek. A vizsgálóbizottság elvben februárban teszi közzé ideiglenes, júniusig pedig végleges jelentését.
„A közvélemény-kutatások nem okozhatják Olmert bukását, aki a (120 fős) parlamentben 77 fős többséggel rendelkezik. Az általa vezetett koalíció ezzel szemben aligha tud megfelelően működni, mivel komoly ellenségei vannak a Kadimán belül” – mondta Akiva Eldar politológus.
Egy évvel ezelőtt Olmert helyettesítette az agyvérzést szenvedett Ariel Saron kormányfőt, majd májusban kezébe ragadta a gyeplőt, miután a Kadima szoros győzelmet aratott a március 28-i parlamenti választásokon.
Karizmatikus elődjével ellentétben, aki ritkán mondott beszédet, és beszédeit rendszerint felolvasta, Olmert sokat beszél, és gyakran szólja el magát. Sejteni engedte, hogy Izrael atomhatalom és hogy a július 12-én a libanoni síita Hezbollah által elrabolt két izraeli katona halott.
Ígéretei ellenére a két katonát mindmáig nem sikerült kiszabadítani, ahogy a Gázai övezetben palesztin fegyveresek által június 25-én elrabolt Gilád Salit tizedest sem. A palesztin fegyveres csoportokkal november 26-án a Gázai övezetben megkötött fegyverszüneti egyezmény ellenére folytatódnak az Izrael elleni rakétatámadások.
A koalíciós megállapodások értelmében Olmert a kényes védelmi tárcát a munkapárti Amír Perec volt szakszervezeti vezetőre bízta, aki az izraeliek többsége szerint alkalmatlan erre a posztra.
„A Munkapárt vezetőségválasztását a tervek szerint májusban tartják, és Olmert imádkozik, hogy Ehud Barakot beválasszák, mivel így őt kinevezheti védelmi miniszternek, és hitelesen alakíthatja át kormányát” – tette hozzá Akiva Eldar. Olmert kabinetje csütörtökön cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint a kormányfő meneszteni kívánja Perecet, s Ehud Barak volt miniszterelnököt és vezérkari főnököt kívánja a helyére kinevezni.
Népszerűtlenségén és koalíciós problémáin túl Olmert egész sor botrányban és „ügyben” személyesen is érintett. Eddig semmit sem sikerült rábizonyítani, de az izraeli sajtó hosszú idő óta „sorozatos gyanúsítottként” emlegeti.
A legutóbbi botrány a héten tört ki, és a kabinet igazgatónőjével, Sula Zakennel kapcsolatos, akit óriási korrupciós ügyben való részességgel gyanúsítanak. Az ügyben állítólag érintettek az adóhivatal legmagasabb rangú vezetői is.
Forrás: MTI