A kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem magyar nyelvű feliratainak elhelyezését kéri, illetve a két magyar egyetemi oktató kizárása ellen tiltakozik több neves európai egyetem volt és jelenlegi vezetője. A rektorok tiltakozó levelét Bazsa György, a debreceni Kossuth Lajos Tudomány Egyetem volt rektora ismertette hétfőn Debrecenben.
„Az európai szellemnek megfelelően hajtsák végre az Egyetem Szenátusának határozatát a többnyelvű feliratokról, és semmisítsék meg a Hantz Péter és Kovács Lehel kizárásáról hozott döntésüket.” Egyebek mellett ezt tartalmazza az a tiltakozó levél, amelyet az egyetem nemzetközi tanácsadó testületének tagjai írtak Nicolae Bocsannak (Boksánnak), a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem rektorának. A kialakult helyzet miatt az egyetemről november 30-án távozott a két magyar rektor-helyettes is. Az intézménynek jelenleg 45 ezer hallgatója van, közülük 7 ezer magyar anyanyelvű – mondta Bazsa György, aki szintén tagja az egyetem nemzetközi tanácsadó testületnek. A levél aláírói emlékeztetnek, hogy a Babes-Bolyai Egyetem vezetői még 2005-ben döntöttek a többnyelvű táblák, feliratok elhelyezéséről, de akkori döntésüket a mai napig nem hajtották végre. A külföldi rektorok szerint „az ilyen döntések a 21. században egy egész egyetemet zárnak ki az európai felsőoktatás szellemiségéből”. A tiltakozó levelet 12 ország – többek között Románia, Hollandia, Németország, Dánia, Izrael és Olaszország- egyetemeinek egykori, illetve jelenleg is hivatalban lévő rektora továbbá oktatáspolitikusa írt alá. A két magyar oktató mellett az Országos Hallgatói Szervezetek Európai Szövetsége (ESIB) is kiáll, amelynek 36 európai ország 50 hallgatói önkormányzata a tagja. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által kezdeményezett indítványában az ESIB felszólítja a román egyetem szenátusát, hogy vizsgálja felül az oktatókat elbocsátó határozatát, illetve tegye lehetővé, hogy a szenátus korábbi döntésének megfelelően magyar nyelvű feliratokat is ki lehessen helyezni az egyetemen. Hantz Péter és Kovács Lehel november végén húsz magyar nyelvű feliratot helyezett el az oktatási intézmény falán. Saját költségükre a román táblákhoz hasonló műanyag táblákat gyártattak, a szövegek pedig az egyetemen található román kiírások magyar megfelelői – Dohányozni tilos!, Magyar Tanszék, Ady Endre terem – voltak. (FH)

