Forrás: MNO

Szita Szabolcs történész szerint sok ezer magyar állt helyt a vészkorszak idején

2006. augusztus 5. 10:45

Magyar Nemzet – Joó István

Érvényesíteni kell a humánum szempontját is az emlékezés kultúrájának kialakításakor, be kell vinni a köztudatba, hogy sok ezer magyar volt, aki embermentőként helyt állt a vészkorszak idején – köszöntötte ezeket az embereket Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont vezető történésze a Páva utcai intézményben tegnap.

A humánum napja és a zsidókat szervezetten mentő Raoul Wallenberg születésnapja alkalmából tartott budapesti rendezvényen Szita Szabolcs szólt arról, hogy az emlékközpont együtt írt ki pályázatot a nyitrai egyetemmel, az érsekújvári hitközséggel és a felvidéki református egyházzal. Így derült fény arra, hogy öt magyar felvidéki lelkipásztor annak idején zsidó ezrek életét mentette meg Szlovákiában; hárman életükkel fizettek bátor magatartásukért.

Elhangzott: az intézmény célul tűzte, hogy emléket állítsanak Komor Pál sanghaji magyar konzulnak, aki okmánykiállítással 20 ezer német és osztrák zsidó megmeneküléséhez járult hozzá. A rendezvényen megszólalt Tóth László „egyszerű” pesti zsidómentő, arról is tanúságot téve, hogy az üldözöttek bújtatói okkal rettegtek a német megszállás idején. Tóthék aznap fogadtak be hajlékukba két zsidó származású embert, amikor az Aradi utcában épp egy legyilkolt család hevert, mind a négyük nyakában tábla: „Így jár, aki zsidót rejteget.”

Comments are closed.