Miközben a XII. kerületben egy készülő emlékművet építési engedély nélkül terveznek befejezni, és egy minap átadott emlékmű esetében pedig az valószínűsíthető, hogy engedély nélkül készült el, a városrész vezetője hallgat. Mitnyan György polgármestertől arra vártunk választ, nem lát-e kivetnivalót abban, hogy szombaton felavatja a turulmadaras emlékművet, hiszen arra nem rendelkezik sem építési engedéllyel, sem pedig a fővárosi közgyűlés jóváhagyásával. A fideszes polgármester a kerület sajtóreferensén keresztül annyit közölt: nem kíván megszólalni ez ügyben. Ágy arra sem felelt, tudja-e cáfolni lapunk azon információját, miszerint a múlt vasárnap felavatott – a II. világháború alatt az üldözött zsidóságot mentőkre emlékező – Igazak Fala is építési engedély nélkül készült el. Ez ügyben építésfelügyeleti vizsgálatot rendelt el a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője.
Mint arról beszámoltunk, nincs érvényes építési engedély a heves politikai és ideológiai vitát kiváltó, a II. világháború helyi 1132 áldozatának emléket állító turulmadaras köztéri alkotásra. Engedély csupán parkfelújításra, terep rendezésre és fakivágásra szól, s nem vonatkozik turul szobor kihelyezésére. Ezt állapította meg a Fővárosi Közigazgatási Hivatal is, s levélben szólította fel az engedélyt kiadó I. kerület jegyzőjét: „amennyiben jogosulatlan építési tevékenységet észlelnek, úgy a jogszabályban előírt intézkedéseket haladéktalanul tegyék meg”. Az I. kerülettől azt a tájékoztatást kaptuk: azt tudják garantálni, hogy építéshatósági eljárásuk a jövőben is minden tekintetben jogszerű és körültekintő lesz. Noha az önkormányzatnál ezt nem mondták ki, a jogszabályok szerint ez annyit tesz: el kell rendelniük az engedély nélkül felállított szobor elbontását.
A turulmadaras emlékműépítés leállítására és jogkövető magatartásra szólította fel a polgármestert a fővárosi MSZP frakcióvezetője. Gy. Németh Erzsébet lapunknak elmondta: egy jogász végzettségű polgármester nem teheti meg, hogy fittyet hány a törvényekre.
Megkérdeztük a turulmadár alkotóját, Szmrecsányi Boldizsárt, mit szól a szobra körüli botrányhoz, ám ő kérdésünket végig sem hallgatva azt tanácsolta, forduljunk az önkormányzathoz, majd lecsapta a telefont.
Lengyel Tibor
KERET
Nem pereskedik a Budapest Galária azért a bruttó 25 ezer forintos zsűridíjért, melyet nem fizetett ki a XII. kerületi önkormányzat. A galéria vezetője lapunknak elmondta: ilyesmi még nem fordult elő. Mint megírtuk, a turulos emlékmű talapzata és környezeti tervének szakmai elbírálását végző galéria visszakapta a polgármesteri hivataltól a zsűridíjról szóló számláját, rajta az alábbi kézírással: „Nem fizetjük ki. Mitnyan”. Vélhetően ennek oka az, hogy a zsűri elutasította a benyújtott terveket. Erről Zsigmond Attila azt mondta: nem találták alkalmasnak a helyszínt és a környezet kialakítására vonatkozó terveket. Azzal kapcsolatban, hogy a zsűri korábban magának a turulmadár szobornak a tervét elfogadta, azt mondta: az egy tisztességes, kifogástalan munka volt, ami a szobrászati teljesítményt érinti, ők pedig kizárólag művészeti szempontból értékelték az alkotást.


október 18th, 2005 at 06:46
„egy jogász végzettségű polgármester nem teheti meg, hogy fittyet hány a törvényekre.”
Szerény kérdésem a fentiekkel kapcsolatban: miért, a nem jogász végzettségű megteheti? Ha igen, a jövőre esedékes önkormányzati választásoknál érdemes figyelembe venni az indulni szándékozóknak.