Forrás: JNA – Jewish News Agency
Két audencia között Bibliát olvas…
SARON: Salamon király is lemondott 20 városról a szomszédos Tyrus javára
Áriel Sáron, Izrael miniszterelnöke, nem vallásos ember. Bár egyik nagyapja neves rabbi volt, maga Saron nem kapott vallásos nevelést. Mégis, egy nemrég adott interjúban elmondta, hogy minden Jom Kippurkor (Engesztelő Nap) böjtöl, Peszachkor csak pászkát eszik és szabad idejének nagy részét, a Biblia olvasására fordítja.
Mindig itt van mellettem a Biblia – mondta Saron a Háárec két tudósítójának, akik a lap ünnepi száma részére (Függetlenségi Nap) készítettek interjút vele. Két fontos találkozás között – mesélte a miniszterelnök – kinyitom a Bibliát. Ez nagyon tanulságos – mondta.
Íme – mondta a jelenlegi politikai konfliktusra célozva (a gázai zsidó települések kiürítése és átadása a palesztinoknak) – annak idején Salamon király is lemondott 20 izraeli helységről Gallileában és átadta azokat Chirámnak, Tyrus királyának, annak azonban a városok nem nyerték el tetszését (1. Kir. 9, 10-13).
Saron bibliai hőse nem a honfoglaló Jósua vagy a hódító királyok, hanem éppen csak a bölcs Salamon király, akinek uralma alatt béke honolt az országban. Ő is szeretné már, ha béke lenne, a sok háború után és ezért hajlandó kiüríteni Gázát, bár a palesztinok ezt fanyalogva fogadják, akárcsak Tyrus királya sok ezer évvel ezelőtt…
Közben Saron pártjában – a szélsőjobb Likudban – sokkal kevésbé népszerű, mint a közvéleményben, amely nagy többségében igenli Gáza kiürítését.
ZSIDÓ LOVASRENDŐRÖK, NÉMET LOVAK…
Az izraeli rendőrség nagyban készülődik a gázai övezet evakuálására, ahonnan több mint hét ezer telepest készülnek áttelepíteni, hogy az övezetet átadhassák a palesztinoknak. A dolog éles politikai vitát vált ki, tüntetések, utak eltorlaszolása, felhívás polgári engedetlenségre, stb.
Most az ellenzők kiderítették, hogy a rendőrség Németországban(!) ötven lovat vásárolt, azokat a nehéz un. „Hannoveri” lovakat, amelyek szakértők szerint kiválóan alkalmasak tüntetések feloszlatására. Az ellenzék tiltakozik – még jó hogy nem német katonákat hoznak ellenünk – mondják – és az asszociáció az égbe kiált.
ÉS MI LESZ A TEMETŐKKEL?
A gázai zsidó települések evakuálása elhalasztódott három héttel – vallási okok miatt – az Áv hó 9.-iki böjtnap utánra ( 2005. augusztus 14, vasárnap). Az ezt megelőző három gyászhét, a jeruzsálemi Szentély pusztulása miatt – nem alkalmas a belső feszültség kiélezésére – mondták a rabbik, és Sáron miniszterelnök elfogadta kérésüket a halasztásra.
Még nem született döntés, mi lesz a kiürített települések házaival, villáival, ez is vita tárgyát képezi, lerombolni őket, vagy üresen hagyni. A palesztinok követelik, hogy Izrael bontsa le a házakat és szállítsa el a szemetet, mivel egy földszintes családi ház megfelel egy arab klánnak, amelyben együtt lakik a dédnagyszülőktől az unokákig mindenki – nem egyszer több, mint száz lélek. Ők majd felhőkarcolókat építenek helyettük – mondják.
Izraelben a gázai zsinagógák okoznak gondot, mivel tartanak attól, hogy az arab csőcselék megszentségteleníti azokat. Nem kisebb problémát jelentenek a temetők, amelyekben az arab terror áldozatai vannak eltemetve. A héten a két országos főrabbi javasolta: exhumálják a holttesteket és vigyék át az Olajfák hegyére.
FILMCSILLAGOK, RENDEZŐK, TFILLIN ÉS KÓSER BOR A CANNESI FILMFESZTIVÁLON
Ortodox vagy éppen haszid zsidók nem-igen szoktak részt venni az évente tartott cannesi filmfesztiválon. Az ott uralkodó szabados miliő nem az ő világuk.
Az idén ez gyökeresen megváltozott. Kiderült hogy a chabad haszidoknak Cannesben is van rezidensük, Jehuda Leib Matoszov néven, aki a párizsi lubavitsi központ megbízásából tevékenykedik a film fővárosában. Jelentése szerint, amely megjelent az izraeli Habad lapokban és az Interneten, több mint 150 híres filmcsillag (csak férfiak!), rendező, forgatókönyv-író, fotósok és producerek vett részt az idén a Matoszov rabbi által szervezett Habad fesztiválon és tették fel a tfillint, az ismert zsidó imaszíjakat, amivel a zsidó ember „odaerősíti magát zsidóságához” – mondja Mendel Schwartz, aki Los Angelesből jött segíteni a cannesi kollegának.
A kettő kóser szombati vacsorákat is rendezett, ahol több nyelven adták elő mondanivalójukat az 58. nemzetközi filmfesztivál zsidó résztvevőinek, akik közül nem egy lencsevégre szerette volna kapni a lelkes habadnikokat, akik ezt elhárították. Akiknek nem volt módjában részt venni a közös vacsorán, azoknak a szállodába küldtek kóser bort, kalácsot és komplett vacsorát.
18 halott, közel száz sebesült
A MOSZLIM VILÁG TILTAKOZIK: AZ AMERIKAIAK MEGSZENTSÉGTELENÍTETTÉK A KORÁNT
A Newsweek röpítette világgá a hírt néhány héttel ezelőtt: amerikai nyomozók a kubai Guantánámóban – ahol moszlim foglyokat internálnak Irakból és Afganisztánból – azzal próbáltak erkölcsi nyomást gyakorolni a kihallgatott foglyokra, hogy szemük láttára lehúzták a vécén a moszlimok szent könyvét, a Koránt.
Miközben a Newsweek már cáfolta a hírt és bocsánatot kért, a világot elöntő moszlim tiltakozó tüntetések eddig 18 halottak és közel száz sebesültet „eredményeztek”. A tüntetők – köztük elfátyolozott moszlim nők – „halál Amerikára” skandálták. Egyikük azt nyilatkozta a New York Timesnak, hogy „ez (a hír) azért borzasztó, mert „a Korán szava – Isten szava”.
Az amerikai hatóságok kétségbeesetten cáfolnak, alapos vizsgálatot ígérnek; a Newsweek már bevallotta hogy egy kétes hírforrásnak esett áldozatul, de az iszlám szélsőségeseit ez nem elégíti ki. Ők vért akarnak látni, és nem elégszenek meg az eddig halott és sebesült rátával.
Közben pszichopata pszichológusok „megmagyarázzák”: azért kell a Koránt a vécécsészébe dobni, hogy ezzel erkölcsi nyomást gyakoroljanak a kihallgatottra.
Az izraeli újságolvasó egy nagyot sóhajt és azt mondja: drága jó istenem, nehogy ilyesmi nálunk történjen. Az amerikaiak kibírják, de mit mondana a világ, ha…? Isten őrizz még a gondolattól is…
Ceausescu császár uralkodásának utolsó éveiben történt, hogy egyszer az amerikai baptisták nagy mennyiségű Bibliát küldtek ajándékba romániai hittestvéreiknek. A rendszer gyanús előzékenységgel beengedte az ajándékot, ami aztán szőrén-szálán eltűnt. Egy évvel később itt-ott Romániában feltűnt egy-egy tekercs vécépapír melynek lapjain román nyelvű Biblia lapokat talált az érdeklődő „olvasó”…
Észak-afrikai zsidók is kapnak német kártérítést
A német pénzügyminisztérium képviselői a héten közölték Berlinben a Zsidó szervezetek képviseletével, hogy ezentúl azok az észak-afrikai származású zsidók (Marokkó, Tunézia, Algéria és Líbia) is fognak rendszeres havi kártérítést kapni, akiket a náci korszakban koncentrációs táborba zártak.
Aki legalább hat hónapot töltött egy afrikai náci gyűjtőtáborban, az beadhat kérelmet a havi rentára. Ennek összege jelenleg 270 Euró. Ezzel egyidejűleg Berlin közölte, hogy jelentősen emelik a német hozzájárulást a Holokauszt idős és beteg áldozatainak támogatásában.
Izraelben több száz volt Észak-Afrikai zsidó él, akikre vonatkozik az új német határozat.
További kártérítést kapnak azok a zsidók, akiken a nácik orvosi kísérleteket végeztek
2432 zsidó áldozat kapott az elmúlt hetekben további 2450 euró kártérítést a németektől, a rajtuk végzett orvosi kísérletek ellenében, amelyek szörnyű fizikai és lelki szenvedést okoztak nekik.
A kártérítéssel foglalkozó zsidó csúcsszervezetnek, az un. Claims Conferencenek, most másodízben sikerült a németektől további jóvátételt kieszközölni a „kísérleti nyulak”-nak, akiknek életben maradottjai 33 országban élnek (köztük Magyarországon is).
A tavaly kifizetett összeg 5400 dollár volt fejenként. Az amerikai külügyminisztérium fontos szerepet töltött be a németekkel lefolytatott tárgyalásokban. A „Mengele ikrek” szervezetének izraeli képviselője, Jóna Lax, szerint „a szimbolikus összegnek példaértéke van, hogy nem felejtettek el bennünket”.
2005.05.31.

