Meghökkentő vendéglői affér Belgiumban
Népszabadság * Szőcs László * 2008. február 8.
Az antiszemitizmus Belgiumban meghökkentő megnyilvánulásával szembesült a minap az amerikai Marcel Kalmann, amikor néhány napot Brugge-ben (Bruges) töltött – adta hírül csütörtökön a Joods Actueel, zsidó tematikájú havilap legfrissebb száma. Egy helybéli kávézóból „Zsidókat nem szolgálunk ki!” felkiáltással küldték ki, amikor meglátták vallására utaló fejfedőjét, a kipát.
Az amerikai professzor nem hagyta annyiban, de ezáltal csak kálváriája folytatódott. A lap beszámolója szerint, amelyet a belga hírügynökség idézett, a rendőrségen az ügyeletes nem hitt neki, majd azt közölték vele: jegyzőkönyvet csak Flandria hivatalos nyelvén, azaz hollandul vehetnek fel. (Persze nem annyira az amerikai turisták, mint a Belgium északi országrészét állítólag elfranciásító vallonok és brüsszeliek miatti önvédelemből.) Ezért angolul csak „meghallgatták”.
Kalmann a rendőrség belső ellenőrzési ügyosztályán is panaszt tett, Patrick Moenaert, Brugge polgármestere pedig elnézést kért tőle a történtekért. A mintegy 50 ezres belgiumi zsidó közösség lényegében két városra, Antwerpenre és Brüsszelre, valamint környékükre összpontosul.

