Forrás: Népszava

Több hónapos nyugalom után „feléledt” a libanoni-izraeli front: az észak-izraeli Slomi kisvárosra két rakéta csapódott be kedden hajnalban. Bush elnök ma érkezik Jeruzsálembe.

A rakéták emberáldozatot nem követeltek és csak kevés anyagi kárt okoztak. Egyelőre egyetlen libanoni szervezet sem vállalt felelősséget a támadásért és a Libanonban szolgáló ENSZ-erők szóvivője sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudta a rakétatámadás tényét. Ehud Barak izraeli védelmi miniszter „nagyon súlyos incidensnek” minősítette a támadást, amely felett Izrael nem fog napirendre térni. Politikai megfigyelők szerint a rakétákkal a libanoni szélsőségesek jelezni kívánták George W. Bush amerikai elnöknek az érkezése előtt, hogy a Hezbollah „jelen van” a térségben.

Az izraeli oldalon is vannak, akik meg akarják zavarni a Bush látogatása idején tervezett tárgyalásokat. Ultraortodox csoportok a Templomhegyre akarnak vonulni, a zsidó települések rabbijai pedig Bush-ellenes tüntetésekre szólították fel híveiket.

Bush mai érkezése előtt Ehud Olmert izraeli miniszterelnök és Cipi Livni külügyminiszter Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és a palesztin tárgyalóküldöttség vezetőjével, Ahmed Korejjel találkozott és a béketárgyalások menetrendjéről tárgyalt. Megállapodtak, hogy a lényeges kérdésekről – Jeruzsálem, a határok, a menekültek – a főbizottságban közösen és nem külön szakmai bizottságokban fognak tárgyalni.

Magas rangú egyiptomi körök megerősítették a híreket, amelyek szerint Izrael hajlandónak mutatkozik Gilad Salit elhurcolt izraeli katona szabadon bocsátásáért cserébe szabadon engedni Marvan Bargutit, a Fatah fiatalabb nemzedékének népszerű vezetőjét.

Yehuda Lahav (Tel-Aviv)

Szerény eredmény várható

A ma Izraelbe érkező Bush elnököt az amerikai titkosszolgálat 250 ügynöke kíséri, valamint 150 biztonsági tanácsadó és még 200 más állami tisztviselő. Az elnököt Izraelben 8000 rendőr fogja védelmezni, akiknek robbanóanyag felfedezésére speciálisan kiképzett kutyák is rendelkezésükre állnak. Az izraeli és a palesztin újságírókon kívül 300-350 külföldi tudósító érkezett Izraelbe. A látogatás napjaiban Jeruzsálemben annyi úttorlasz és a kocsiforgalom elől lezárt körzet lesz, hogy jeruzsálemiek ezrei költöztek el néhány napra a városból.

A nagy nyilvánosság tehát biztosítva van. Az eredmények? Sokkal kevésbé. Bush utazásának céljául az izraeli-palesztin béketárgyalások felgyorsítását jelölte meg, hogy még hivatali ideje alatt létrejöjjön az önálló palesztin állam; valamint – talán elsősorban – létrejöjjön egy Irán-ellenes stabil szövetség. De az izraeli külügyminisztérium kutatási osztályának bizalmas jelentése szerint a Bush-korszak utolsó évében az amerikai kormány egyre gyengül és nem képes hatásos nyomást gyakorolni a térség államainak vezetőire. Olmert és Abbász is túl gyengék ahhoz, hogy végrehajtsák szándékaikat.

Comments are closed.