Forrás: Magyar Hírlap

Labdarúgás

Csak rövid ideig vezette a Premiership tabelláját a Manchester United. A címvédő az utolsó 2007-es fordulóban kikapott a West Hamtől, így az Evertont idegenben kiütő Arsenal máris visszavette az első helyet.

Az Arsenal zárja az élen a 2007-es esztendőt az angol bajnokságban. Az ágyúsok a 20. fordulóban ahhoz az Evertonhoz látogattak, amely az előző két szezonban rendre 1-0-ra verte őket a Goodison Parkban. Az első félidő végén úgy tűnt, hogy a kékek megmutatják, hogy három az Everton-igazság is, miután Tim Cahill góljával 1-0-ra vezettek. A szünet után azonban rémálom kezdődött. A liverpooli védelem Howard kapussal az élen összeomlott, az Arsenal négy gólt rúgott. Annak a csapatnak, amely a legutóbbi öt bajnoki meccse közül csak az egyiken kapitulált. Az Everton szurkolói a második félidőben pedig már nem az előző szezonok hazai partijaira emlékeztek önfeledten, hanem a 2005 májusában játszott highburyi mészárlásra: az Arsenal akkor 7-0-ra verte a liverpooli gárdát. Arséne Wengernek az elsőség visszaszerzésén kívül jó hír, hogy a duplázó Eduardo Da Silva megszerezte első Premier League-góljait.

Pontokat érő magyar gólok

Jól sikerült a 25. forduló honfitársainknak az angol másodosztályban. Vaskó Tamás másodszor kapott lehetőséget edzőjétől kezdőként, és élt az alkalommal: a Bristol City az ő góljával verte meg a Király Gáborral felálló Burnleyt. Egy másik védő is eredményes volt: Tímár Krisztián szerezte a Plymouth második egyenlítő gólját a Stoke City ellen (2-2). Szaltózott Gera Zoltán is, aki a Scunthorpe elleni 5-0-s WBA-sikerből vette ki a részét egy találattal. Továbbra is megállíthatatlan Buzsáky Ákos, aki a Watford ellen a 73. percben beállt, a 80. percben gólt rúgott (a QPR 4-2-re verte idegenben Priskin Tamás csapatát). Az Arsenal élre ugrásához kellett a Manchester United kudarca is. A vörös ördögök Cristiano Ronaldo góljával a szünetben még vezettek, majd a második félidő közepén a portugál megduplázhatta volna csapata előnyét, de túl nagy gólt akart lőni tizenegyesből. Az eredmény: a labda egy méterrel a kapu mellé ment, és a reklámtáblákról pattant vissza a pályára. És ahogy az lenni szokott: a West Ham United feltámadt, és két fejessel megfordította a mérkőzést (a WHU sorozatban harmadszor verte meg bajnokin a Unitedet). Sir Alex Ferguson menedzser nem volt különösebben ideges a lefújás után: „A jobbik csapat győzött” – kommentálta a történéseket.

Lehet, hogy Londonban is a jobbik csapat győzött, de hogy csak egy lesgóllal, az is biztos. A Chelsea-Newcastle meccs a hajráig 1-1-re állt, amikor egy megpattanó labda a tizenegyespont környékén kódorgó Kalout találta meg. A partjelző mozdulatlan maradt, az elefántcsontparti büntetett, Riley bíró kettőt sípolt, Sam Allardyce, a vendégek edzője pedig dühösen vágta földhöz a rágógumiját.

„Nem láttam jól, mi történt, de annyira sok helyzetet hoztunk össze, hogy szerintem megérdemeltük a győzelmet” – mondta Avram Grant, a Chelsea menedzsere. Az izraeli mester szeme az előző fordulóban élesebb volt: igaz, akkor a Chelsea kárára tévedett a játékvezető… Egy dolog miatt azonban mégis megérdemelték a sikert a londoniak. A sérülés vagy eltiltás miatt hiányzó Cech, Ricardo Carvalho, Terry, Ashley Cole, Lampard, Malouda, Drogba és Sevcsenko nélkül is bírták a tempót.

A White Hart Lane szurkolói utólag kapták meg a karácsonyi ajándékot kedvenceiktől: a Tottenham 6-4-re verte a Readinget. A Spurs remek formában zárta az évet, utolsó öt bajnokijából négyet megnyert, és a négy nap alatt elért 11 góljával az élre repült – már ami a szerzett gólokat illeti, a pontszáma alapján ugyanis csak a 12. helyen áll. Juande Ramoséknak Dimitar Berbatov sziporkázása jelentheti a legnagyobb örömöt: az idény elején még távozni készülő bolgár négy gólt szerzett.

A másik oldalon Steve Coppell menedzser ismét jelezte, a legnagyobbak közt a helye. A Reading napra pontosan három hónappal korábban (szeptember 29.) is négy idegenben szerzett gól ellenére veszített (Portsmouth 4-7), Coppell azonban nem szomorkodik amiatt, hogy a múlt megismétlődött: „Háromszor is vezettünk a mérkőzésen, és megtehettük volna, hogy ráülünk az eredményre, de a mi stílusunk a támadófoci.” Le a kalappal.

Ha már szóba került a Portsmouth 7-4-es meccse: a Pompey azóta sem talált a kapuba a Premiershipben hazai közönség előtt. Szombaton a Middlesbrough vitte el a három pontot a kikötővárosból, így Kanuék sorozatban hatodszor maradtak góltalanok a Fratton Parkban.

Premier League, 20. forduló:

Birmingham-Fulham 1-1, Chelsea-Newcastle 2-1, Portsmouth-Middlesbrough 0-1, Sunderland-Bolton 3-1, Tottenham-Reading 6-4, West Ham United-Manchester United 2-1, Wigan-Aston Villa 1-2, Everton-Arsenal 1-4, Derby-Blackburn 1-2, Manchester City-Liverpool 0-0.

Az élcsoport: 1. Arsenal 47 pont, 2. Manchester United 45, 3. Chelsea 41, 4. Liverpool 37

(19 mérk.), 5. Manchester City 36, 6. Everton 33 (35-22), 7. Aston Villa 33 (35-26).

Halál az évbúcsúztatón

A hajrában összeesett, majd a kórházba szállítás közben életét veszítette Phil O”Donnell, a skót élvonalban szereplő Motherwell futballistája. A klub csapatkapitánya a Dundee United ellen hazai pályán 5-3-ra megnyert találkozó 78. percében lett rosszul, de egyelőre nem tudni, mi okozta a halálát. O”Donnellt kétszer választották az év legjobb fiatal játékosának (1992, 1994), de a válogatottban csak egy mérkőzést játszott. Megfordult a Celticnél és a Sheffield Wednesday-nél, ahonnan 2004-ben tért vissza egykori klubjához. Harmincöt esztendős volt, négy gyermeket hagyott maga után.