Az izraeli hadsereg pénteken elrendelte Ciszjordánia teljes lezárását a jóm-kipúr zsidó ünnep, az engesztelés napja idejére – közölte egy katonai szóvivő.
„A teljes zárlat a péntekre viradó éjjel lépett életbe, s vasárnap reggelig tart, hacsak meg nem hosszabbítják” – mondta a szóvivő. A biztonsági intézkedés értelmében a ciszjordániai palesztinok – „emberiességi esetek kivételével” – nem léphetnek be Izrael területére és a megszállt Kelet-Jeruzsálembe – fejtette ki Miki Rózenfeld, a rendőrség szóvivője. A ciszjordániai muszlimok így nem vehetnek részt a jeruzsálemi Mecsetek terén a ramadán második pénteki imáján sem. A kelet-jeruzsálemi lakosokra és az izraeli arabokra azonban ez a tilalom nem vonatkozik. A szóvivő hozzátette, hogy a rendőrséget fokozott készültségbe helyezték – a háborús helyzet előtti utolsó készültségi szintre -, s az esetleges merényletektől tartva az ünnep idején több ezer rendőr és önkéntes vigyáz a piacok és más nagy forgalmú nyilvános helyek környékére, továbbá a zsinagógák őrizetét is megerősítik. A jóm-kipúr – népies nevén a hosszúnap – a zsidó vallás legszentebb és legnagyobb ünnepe, amely ezúttal péntek este, nem sokkal napnyugta előtt köszönt be, és szombat estig tart.

