Forrás: Stop!

Fotó: Kisalföld

A radikális eszmék a fiatalok körében hódítanak leginkább, s mivel nem szavaznak, a politikusok sem figyelnek rájuk.

A neonáci, újfasiszta eszmékkel barátkozó fiatalok ismét feltűnő öltözékben botránkoztatják-ijesztik a józanabb gondolkodásúakat. A napokban Győrött tartott békedemonstráción kapott lencsevégre a Kisalföld egy Hitler-pólós tinédzsert, aki amolyan gyerekes fenyegetésképpen vissza is fényképezett rá. A négy-öt fős, kölyökképűekből álló csoport jelképe lehet valaminek, amit sem a sokat látott tanárok, sem a gyermekpszichológusok és a politológusok nem akarnak elbagatellizálni, s azt mondani: „majd kinövik ezt is”. Azt, hogy a téma mennyire kényes, jól mutatja, hogy tanárok sora hárította el az interjú lehetőségét – ha névvel vagy iskolájuk említésével kell nyilatkozniuk. Véleményük természetesen volt, mindjárt az elején leszögezték: szerintük nem a történelemtanítás hiányosságaira vezethető vissza, hogy szélsőséges jelképeket vagy tömeggyilkosok arcával díszített pólókat szívbaj nélkül hordanak a fiatalok. Az, hogy az iskolából hazaküldenék a diákot egy ilyen viseletben, kevés; egyrészt azért, mert tartanak attól, ebből valakik rendszert csinálnának. Másrészt pedig nem egy diák bakancsban és fekete dzsekiben jár most is – őket hogyan és pontosan miért is büntessék…? A pedagógusok pontosan tudják, nem érdemes arra hivatkozni, hogy a nevelés nemcsak az iskola, hanem a család feladata is, mert ez az érvük mindig visszaüt. Az osztályfőnököknek évekkel ezelőtt eszükbe sem jutott a szélsőségesekről beszélgetni, a téma legfeljebb akkor került elő, amikor a futballhuliganizmusról esett szó. Most is kényes téma ez, mert politikai állásfoglalást egyetlen tanár sem mer tenni, anélkül viszont nehéz nyíltan beszélgetni erről. Összességében a legveszélyesebbnek azt tartják, hogy egyre fiatalabbak – most már a tizenévesek is – állnak kétségek és fenntartások nélkül a szélsőséges eszmék mögé. Márpedig övék a jövő.következő oldal

Comments are closed.