Gusztos Péter
A gyűlöletbeszéd kapcsán az SZDSZ továbbra is ellenzi a büntető törvénykönyv módosítását, de támogatja a polgári törvénykönyv kormány által javasolt változtatását – közölte a liberális párt frakcióvezető-helyettese.
Gusztos Péter elmondta: a liberális párt amellett van, hogy a kisebbségekhez tartozók polgári peres úton vehessenek elégtételt az emberi méltóságukat sértő nyilvános gyalázkodásért, akkor is, ha az nem személyüket, hanem a közösséget érte, amelyhez tartoznak. A képviselő fontosnak nevezte, hogy a tervezett módosítás nyomán ne lehessen mondvacsinált perekkel elárasztani a bíróságokat, ezért szerinte meg kell még vizsgálni, hogy a változtatással tényleg azoknak adnak-e jogorvoslati lehetőséget, akiknek arra szüksége van. Az SZDSZ nem támogatja a szocialista párt által felvetett Btk.-módosítást. Gusztos Péter emlékeztetett az Alkotmánybíróság korábbi döntésére, amelynek indoklásában szerepelt, hogy a gyűlöletbeszéddel kapcsolatban az Ab nem tud elképzelni olyan Btk.-módosítást, amely kiállná az alkotmányosság próbáját. A képviselő megjegyezte, hogy a liberálisok egy ezzel összefüggő esetleges alkotmánymódosítást a magyar demokráciára komoly veszélyt jelentő elképzelésnek tartanak. Az SZDSZ amellett van, hogy a polgári törvénykönyvet közös koalíciós elhatározással most módosítsák, és adjanak néhány évet annak, hogy kiderüljön, ez a módosítás beválik-e a gyakorlatban – hangsúlyozta Gusztos Péter. Hozzátette: amíg ez nem derül ki, határozottan azt kérik az MSZP országgyűlési képviselőitől, hogy lehetőség szerint ne legyen a koalíción belül „egyfajta politikai licitálás” eben a kérdésben. A frakcióvezető-helyettes hangsúlyozta: a gyűlöletbeszédet csak a teljes magyar politikai élet együttes, konszenzuson alapuló fellépése tudja visszaszorítani. Gusztos Péter azt mondta, az uszító, a hazai nemzeti kisebbségeket vagy éppen a meleg közösséget sértő, szélsőjobboldali megnyilvánulások akkor fognak visszaszorulni, ha a parlament jobboldali pártjai egyértelmű határvonalat húznak maguk és a szélsőjobboldal közé. „Mindaddig, amíg a magyar parlamentben egy magát mérsékelt jobboldalinak nevező párt egyik képviselője olyan bunkó tud lenni, hogy uszályt lehetne kikötni hozzá, és ehhez a képviselőtársai tapsolnak, addig mi farigcsálhatunk a Btk.-n és a Ptk.-n, de nem fog visszaszorulni a gyűlöletbeszéd Magyarországon” – mondta Gusztos Péter, utalva Semjén Zsolt elnök-frakcióvezető hétfői parlamenti felszólalására. Semjén Zsolt az Országgyűlésben napirend előtt azt a kérdést tette fel, hogy jó-e a magyar zsidóságnak, ha egy rossz politika „mintegy túszként löki maga elé a Schwarcz bácsit és a Weisz nénit”. A KDNP vezetője az SZDSZ-hez fordulva azt mondta: a drogliberalizáció, a melegházasság, az extrém szekták és az eutanázia kérdését velejéig aljas dolog kapcsolatba hozni a zsidósággal. Sőt – folytatta – ezek szöges ellentétei a mózesi törvénynek, a Tórának, és az autentikus rabbinikus hagyománynak. A KDNP politikusa felszólalása végén Scheiber Sándor egykori főrabbit idézte, akit nagy tudósnak, igaz embernek és jó magyarnak nevezett. Szerinte ő azt mondta, hogy „az örökkévaló mentse meg a magyar zsidóságot attól a mentalitástól, amelyet az jellemez, hogy ha van konjunktúra, akkor van pajesz, ha pedig nincs konjunktúra, akkor nincs pajesz”. Semjén mindennek a megfontolását kérte izraelita honfitársainktól és minden jó szándékú magyar embertől.

