Forrás: Népszava

Korabeli felvétel roma gyerekek összeírásáról Fotó: RSK Szeptember közepén megnyílik a Budapesti Cigánymúzeum – mondta lapunknak Teleki László Auschwitzból hazatérve. A politikus abban a menetben vett részt, amelynek keretében azokra a romákra emlékeztek, akiket 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradóra gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban.

A nemzetközi roma holokauszt megemlékezés résztvevői petíciót adták át a cseh nagykövetnek az egykor Letyben működött koncentrációs tábor emlékhellyé alakítása ügyében. A láger ugyanis, amelyben annak idején a felnőttek mellett 241 gyermek vesztette életét, ma sertéstelepként funkcionál, és ez ellen hiába tiltakoznak egy évtizede az európai romaszervezetek. Két éve a magyar Járóka Lívia (Fidesz) képviselő javaslatára az Európai Parlament is határozatban szólította fel a cseh kormányt a vágóhíd eltávolítására – sikertelenül. Teleki egyébként – a hazai roma szervezetek vezetőivel együtt – levélben kérte Göncz Kinga külügyminisztert, hogy az uniós külügyminiszterek találkozóján is vesse fel az ügyet. A politikus úgy vélte, a roma holokausztról a méltóság és tisztelet jegyében kellene gondolkodni.

Bár Hiller István kulturális miniszter közbenjárására a fővárosban ősszel létrejön a Cigánymúzeum, a szocialista honatya szerint több effajta emlékhelyet kellene az országban kialakítani, így például Szolnokon és Pécsett. Hozzátette, az MSZP partner kíván lenni abban, hogy minél több adatot sikerüljön összegyűjteni arról: mennyi romát deportáltak Magyarországról a vészkorszak idején. Ilyen kulturális központokra azért is szükség lenne, hogy a diákok megismerhessék a cigányság életét.

Teleki lapunknak arról beszélt, hiá­ba része a Nemzeti Alaptantervnek a roma hagyományok oktatása, ha nincs hozzá megfelelő háttéranyag. A politikus szerint levéltáraknak, múzeumoknak, kulturális központoknak helyet adó intézményekre a Nemzeti Fejlesztési Tervben lehetne forrásokat találni. Kijelentette, a régiók nem zárkóznának el attól, hogy a szükséges összegeket megszavazzák. Emellett fontosnak tartotta, hogy a településeken emlékhelyeket is kialakítsanak. Ez utóbbiak létesítéséhez magánszemélyek is biztosan hozzájárulnának; a fővárosi Nehru parkban tavaly átadott emlékmű valós anyagi hátterét is adományok tették ki. Teleki László úgy vélte, Európa-szerte nagyon sokat kell még tenni azért, hogy a roma holokauszt áldozataira méltón tudjanak emlékezni.

F. Á.

Comments are closed.