Lisszabonban kezdett tárgyalásokat csütörtökön a közel-keleti „kvartett”, a tanácskozáson első ízben vesz részt különmegbízotti minőségében Tony Blair volt brit miniszterelnök. A közel-keleti rendezésben közvetítő Egyesült Államok és Oroszország külügyminisztereinek, valamint az ENSZ főtitkárának és az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének találkozója a várakozások szerint támogatást adhat az Izrael és a palesztinok közti megfeneklett tárgyalások újjáindítását célzó törekvéseknek.
Luis Amado, az EU soros elnökségét ellátó Portugália külügyminisztere bizakodóan nyilatkozott a tanácskozással kapcsolatban – jelentette az MTI. Utalt az amerikai elnök minapi nyilatkozatára, miszerint szeretne összehívni egy közel-keleti békekonferenciát. „(George) Bush bejelentése bizonyosan hatással lesz a tárgyalások dinamikájára” – mondta a portugál miniszter. A lisszaboni találkozó résztvevői előtt álló fontos feladat tisztázni, hogy pontosan mi is legyen Tony Blair feladatköre.
*
Pénteken reggel lép a 256 szabadon bocsátott palesztin fogoly a rámalláhi határátkelőnél palesztin területre. A Legfelsőbb Bíróság még elhalaszthatja szabadon bocsátásukat abban a valószínűtlen esetben, ha elfogadja a Terroráldozatok Szövetségének fellebbezését. Raleb Madzsadla, az izraeli kormány egyetlen arab minisztere levélben fordult Ehud Olmert miniszterelnökhöz és kérte, küldjék Damaszkuszba, hogy tárgyalhasson Bassár el-Aszaddal, a szír elnök keddi parlamenti beszédében ismertetett békekezdeményezésről. Ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványt nyújtottak be az izraeli kormány ellen.
Yehuda Lahav, Tel-Aviv