Forrás: Magyar Hírlap

Konkrét lépésekkel folytatódott a diplomáciai erőfeszítés Mahmud Abbasz palesztin elnök kormányának erősítésére. A legfontosabb, hogy Izrael péntekig megkezdi kétszázötven palesztin rab szabadon engedését.

Mahmud Abbasz és Ehud Olmert kézfogása. Ki nevet a végén? (Fotó: Reuters – Amos Bengershom)

Kétszázötven izraeli börtönben raboskodó palesztin fogoly gyorsított elengedésére tett ígéretet Ehud Olmert izraeli kormányfő a Mahmud Abbasz palesztin elnökkel folytatott megbeszélésén. A jeruzsálemi találkozón Olmert hangsúlyozta, hogy olyan alacsony biztonsági kockázatot jelentő foglyokról van szó, akik javarészt a Fatahhoz kötődnek. Hamasz-tag nincs közöttük. A névsort csütörtökön véglegesítik, az első palesztinok már pénteken szabadulhatnak.

Olmert közölte azt is, hogy az izraeli hadsereg leállítja az „elfogni vagy megölni” akciókat a Nyugati parton. Korábban szinte napi rendszerességgel hajtottak végre ilyen akciókat a leginkább körözött száznyolcvan palesztin fegyveres semlegesítésére. Cserébe Abbasz a különböző fegyveres csoportok lefegyverzésére tett ígéretet.

Az immár rendszeresnek tekinthető Olmert-Abbasz-egyeztetés újabb, a Fatah és a palesztin szükségkormány megerősítésére tett lépésnek tekinthető. A Nyugat és Izrael a Gázai övezetben történt Hamasz-puccs után döntött Abbasz kizárólagos támogatásáról.

Izrael korábban több mint százmillió dollárt szabadított fel a zárolt palesztin adóbevételekből, illetve számos útellenőrző pontot szüntetett meg a Nyugati parton a lakosság mozgásának könnyítése érdekében. A Fehér Ház 86 millió dollár megszavazását kérte az amerikai kongresszustól a palesztin biztonsági erők támogatására. A Fatah segélyezésének felújításáról döntött az Európai Unió is.

Időközben a Nyugat továbbra is a Hamasz és az általa irányított Gázai övezet elszigetelésére törekszik. Izrael szinte teljesen lezárta a terület határait, és csak a humanitárius segélyeket, valamint az alapvető ellátáshoz szükséges termékeket engedi be az övezetbe. A Hamasz szóvivője „szégyenteljesnek” minősítette az Abbasz-Olmert-találkozót, amelynek következő fordulója két hét múlva esedékes, valószínűleg Jerikóban tartják meg.

Egy nappal korábban a szükségkormány miniszterelnöke, Szalam Fajjad azt mondta az izraeli Haarec című napilapnak, hogy a bizalomerősítő lépések mit sem érnek a megszállás megszüntetésére és a konfliktus tartós és végérvényes megoldására irányuló tárgyalások nélkül.

A közel-keleti kvartett (Egyesült Államok, EU, Oroszország, ENSZ) csütörtökön ülésezik Portugáliában, bemutatkozik a csoport új, térségbeli békeközvetítője, Tony Blair volt brit miniszterelnök.

(MH)

Comments are closed.