Levelezés 2007-07-09 22:27
Koszorús ezredes posztumusz előléptetése
Domonkos István, Budapest
Örömmel olvastam a lapban Török Bálint írását (A jót soha nem szabad elfeledni, MH, júl. 4.) egyebek között arról a rendkívüli katonai akcióról, amelyet 1944. július első napjaiban Koszorús Ferenc ezredes hajtott végre, megakadályozva nyilaskeresztesek kormányzóellenes puccskísérletét és mintegy kétszázezer budapesti zsidó ember deportálását. Mintegy kiegészítésül szeretném felhívni az olvasó figyelmét arra, hogy szemben a Dohány utcai zsinagógával egy emléktábla van Koszorús Ferenc vk. ezredes emlékére, amelyet a Bajcsy-Zsilinszky Társaság, a Honvédelmi Minisztérium és Erzsébetváros állított 1992-ben.
A német megszállás negyedik hónapjában Horthy kormányzó leállította a további deportálásokat. (Budapest következett volna, Eichmann már itt tartózkodott.) A kormányzói tilalom ellenére Baky nyilas államtitkár előkészületeket tett a deportálás folytatására, csendőralakulatokat vezényelt Budapestre. A puccskísérlet és a deportálás megakadályozására a kormányzóhoz hűséges katonai vezetők egyedül a Koszorús ezredes parancsnoksága alatt a fővároshoz közeli I. páncélos hadosztályt látták alkalmasnak, az ezredes önként ajánlotta fel a veszélyes hadműveletet.
Az emléktáblát Für Lajos honvédelmi miniszter avatta fel, és bejelentette, hogy posztumusz vezérezredesi rangra emelte Koszorús Ferencet.
Domonkos István, a Bajcsy-Zsilinszky Társaság régi tagja, Budapest

