Forrás: NOL

NOL * Népszabadság Online * 2007. április 26.

Van értelme újraolvasni az 1942. január 20-án a Berlin melletti divatos üdülőnegyedben, az Am Großer Wannsee 56-58. sz. alatti elegáns tóparti villában megtartott  hírhedt Wannsee-konferencia minden bizonnyal utólag meghúzott jegyzőkönyvét – írta az Élet és Irodalomban Karsai László történész. Vajon miért nincs szó ebebn a jegyzőkönyvben a zsidó gyermekekről és munkaképtelenekről? – „Bizonyosnak tűnik, hogy Heydrich beszélt a zsidó kisgyerekekről és a beteg, munkaképtelen zsidókról is. Mivel azt világosan leszögezte, hogy valamennyi európai zsidót „Keletre” fogják szállítani, és „természetesen” csak a munkaképeseket fogják halálra dolgoztatni, valamit mondania kellett arról, mi lesz azokkal a zsidókkal, akik semmiféle hasznos munkát nem tudnak végezni. Akármit mondott is, az nem került a jegyzőkönyv végső változatába, ezzel viszont elárulta, hogy a konferencia résztvevőit tájékoztatta: a zsidó gyerekeket és betegeket „Keleten” meg fogják ölni.Egyetemi előadásaimon, forráselemző holokauszt-szemináriumaimon az elmúlt másfél évtizedben sokszor elemeztük diákjaimmal a Wannsee-konferencia jegyzőkönyvét. Eddig nem került a kezembe olyan szakmunka, amelyben a zsidó gyerekek és a munkaképtelen betegek jegyzőkönyvi „hiányát” valaki megemlítette volna. Talán túlságosan is magától értetődő, „természetes” és „logikus”, hogy róluk ez a jegyzőkönyv nem beszél, ezért nem vettük eddig észre iszonyatos hiányukat” – írta Karsai László.

Comments are closed.