Forrás: ÉS

Szegő Péter

ZSIDÓ HÚSVÉT?

Április 6-án délután a Magyar Televízió teletextjének 123. oldalán a következő szöveg jelent meg; a hír Jeruzsálemre vonatkozik:

„A rendőrség több száz fős erősítést vezényelt a városban, ahol egyidejűleg a pészah, a zsidó húsvét ünnepe is tart.”

Az, hogy erősítést nem valahol, hanem valahová szoktak vezényelni, hagyján.

Hanem.

A pészách nemcsak azért nem a zsidó húsvét, mert két teljesen külön dologról van szó, hanem azért sem, mert előbbi egy legalább ezerháromszáz évvel régebbi esemény emléke: az Egyiptomból való kivonulásunk ünnepe, a húsvét pedig Jézusnak a keresztény hit szerinti föltámadásáé. A kettőnek csupán annyi a köze egymáshoz, hogy 33-ban Jézust pészáchkor feszítették keresztre, semmi több. Tehát még a húsvét lekereszténypészáchozása is igen nagy képzelőerőre vallana, de ez így több a soknál.

Kéretik majd decemberben a hanukát nem lezsidókarácsonyozni.

Szegő Péter

Élet és Irodalom

51. évfolyam, 16. szám

Comments are closed.