Forrás: Népszava

„Szabályos bombaként” csapódott be Izraelben az a meghívás, amelyet Ehud Olmert izraeli miniszterelnök tett Abdallah szaúd-arábiai királynak és más arab államfőknek vasárnap, Angela Merkel, az Euró­pai Unió soros elnökének izraeli látogatása alkalmával. Olmert nem szolgált részletekkel. Megfigyelők szerint azonban azzal, hogy Olmert Rijádot választotta, arra is utalhat, hogy Szaúd-Arábia átvette a vezető szerepet az arab világban Egyiptomtól, és ő irányítja a „mérsékelt” szunnita arabok táborát.

A palesztinok nem fogadták kitörő lelkesedéssel Olmert gesztusát. Mahmúd Abbász palesztin elnök Olmert kijelentéseire reagálva azt mondta, Izraelnek amolyan „pótlolagos találkozók” szervezése helyett el kellene fogadnia a Rijádban megszavazott arab béketervet. Ugyancsak visszafogottan fogadták a szaúdiak Olmert felvetését, Abbászhoz hasonlóan azt közölték: Olmertnek mindenekelőtt a 2002-es béketervre kellene igent mondania.

Az izraeli vezetés attól tart, hogy Szíria félreérti és komolyan veszi azon sajtóhíreket, amelyek szerint Izrael a nyár folyamán háborúra készül Szíria ellen. Damaszkusz ezért megelőző csapást akar végrehajtani Izraellel szemben. Ez pedig olyan háborúhoz vezethet, amely mindkét fél szempontjából beláthatatlan következményekkel járhat. Ezért – a szír vezetés megnyugtatása érdekében – Ehud Olmert izraeli miniszterelnök kijelentette, Izrael nem kívánja megtámadni Szíriát és nem létezik semmilyen amerikai-izraeli egyeztetés sem egy állítólagos Irán ellen irányuló támadás ügyében.

Olmert elmondása szerint Izrael mindezt különböző diplomáciai csatornákon keresztül is tudatta a szír vezetéssel.

Yehuda Lahav (Tel-Aviv)

Comments are closed.