Népszabadság * Munkatársunktól * 2007. február 28.
Khaled Masal MoszkvábanKép: REUTERS – Denis Sinyakov
A palesztin szankciók feloldását ígéri Moszkva – Másodszor is learatta a babérokat Khaled Masal Moszkvában. A palesztin Hamasz politikai szárnyának vezetője az orosz külügyminiszterrel folytatott tárgyalásai nyomán úgy kapott ígéretet Szergej Lavrovtól a palesztin hatósággal szembeni nemzetközi szankciók feloldására, hogy a palesztin politikus nem állt elő új javaslattal az izraeli-palesztin konfliktus rendezésére. Masal megismételte, hogy a megegyezés kulcsa Izrael kezében van: vonuljon vissza az 1967 előtti határaira. (Moszkvai tudósítónktól)
Prodi bizalmat kért kormányának
Romano Prodi olasz kormányfő megvédte kormányának külpolitikáját a szenátus előtt mondott tegnapi beszédében, amelyben bizalmat kért kabinetjének. Prodi külügyminiszterének beszámolója – amelynek egyik kulcskérdése az afganisztáni misszió fenntartása volt – nem kapta meg a többség jóváhagyását múlt héten a szenátusban: emiatt a kormányfő benyújtotta a lemondását. A parlament felsőháza ma szavaz a bizalmi kérdésről, az alsóházi voksolás péntekre várható. (MTI)
Svájcba szállították a magyar gyanúsítottat
Luganóba szállították tegnap a nyitrai (Nitra) börtönből Dávid Árpád György magyarországi állampolgárt. Nemzetközi elfogatóparancs alapján tavaly novemberben tartóztatták le őt a szlovák határrendészek. A svájci rendőrség több mint százezer eurós számítógépes csalással gyanúsította meg, de a bűntettet valószínűleg az a személy hajtotta végre, aki csaknem két éve ellopta a nagybajomi illetőségű, 28 éves fiatalember útlevelét. (Pozsonyi tudósítónktól)
Agyvisszaszívásban reménykedik az EU
Ráerősít az alapkutatásokra az EU, és reménykedik, hogy a jövőben az európai kutatók tengerentúlra vándorlását felváltja az ellentétes irányú folyamat, az „agyvisszaszívás”. Ennek érdekében új, a politikától független testületet hoznak létre: Berlinben Angela Merkel német kancellár és Janez Potocnik, az EU szlovén kutatási biztosa tegnap jelentették be az Európai Kutatási Tanács (ERC) megalapítását. A huszonkét, nemzetközileg elismert tudósból álló testület a kutatói programok kiválóságának fényében dönt majd az alapkutatások uniós finanszírozásáról: ehhez évente egymilliárd eurós keret áll rendelkezésükre. (Berlini tudósítónktól)