Forrás: NOL

Népszabadság * Munkatársunktól * 2007. február 27.

Tavaly ősszel tömeges önkényes letartóztatások történtek – olvasható a Morvai-bizottság jelentésében. Mások börtönben sínylődő politikai foglyokról beszélnek, miközben a számok nem egészen ezt mutatják. A zavargások során ugyanis úgy háromszáz embert vettek őrizetbe, de rövid időn belül szinte mindenkit szabadon bocsátottak. Rács mögött csak azok maradtak, akiket első fokon végrehajtható szabadságvesztésre ítéltek.

A szeptemberi zavargások résztvevői közül 313 személy ellen indítottak eljárást, és közülük 220 főt őrizetbe vettek. Mintegy százötven esetben kezdeményezték a vélelmezett elkövetők előzetes letartóztatását, és az indítványok többségének a bíróság helyt is adott. Másodfokon azonban a szabadságelvonást az esetek zömében megalapozatlannak találták, és végül úgy harmincan maradtak ideiglenesen a rács mögött, míg néhányan házi őrizetbe kerültek.

Gyorsított eljárásban négy, felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsított tüntetőt szabadságvesztéssel sújtottak. Egy dunakeszi rendőrre – akit azóta eltávolítottak a testületből – három és fél év, egy másik tüntetőre két év és két hónap végrehajtható börtönt róttak ki. A legtöbb randalírozó ellen viszont többnyire csak garázdaság, illetve rendzavarás szabálysértése miatt indult eljárás. Az esetek egy részében néhány napos – többnyire az őrizetben töltött idővel megegyező tartamú – elzárást, illetve néhány tízezer forint összegű pénzbírságot szabtak ki.

Pontos statisztika nem áll rendelkezésre, de azt tudni lehet, hogy az első fokon hozott döntéseket a jogorvoslat során többször is megváltoztatták, például elzárással sújtott személyek ellen is megszüntették az eljárást. A Fővárosi Bíróságnak az a váratlan döntése pedig, amely szerint a be nem jelentett demonstráción való részvétel önmagában nem szankcionálható, a rendzavarás miatt feljelentett tüntetők esetében a „vád” elejtését jelenti. Az eljárások egyébként máig nem fejeződtek be, ám rács mögött csak azok maradtak, akiket első fokon végrehajtható börtönnel sújtottak.

Az október 23-i zavargások miatt jóval kevesebb, mindössze 130 személyt állítottak elő, és csak nem egészen minden másodikat vették őrizetbe. Előzetes letartóztatásba csupán néhány tucatnyian kerültek, ám többségüket pár napon belül kiengedték. Akkor az előállítások oka többnyire valamilyen kisebb súlyú szabálysértés volt, míg 30-40 embert garázdaság, körülbelül feleennyit hivatalos személy elleni erőszak miatt vittek be. Az ügyek egy részében még szintén folyik az eljárás.

Gyurcsány visszautasította a megállapításokat

Visszautasította a Morvai-bizottság megállapításait Gyurcsány Ferenc tegnap a közszolgálati tévében. A jogászbizottság a miniszterelnököt nevezte meg az események fő felelősének. A kormányfő szerint nem mondható függetlennek az a jelentés, amelynek szerzője nem is titkoltan „erőteljes antiszemita megjegyzéseket tesz, és akinek az elmúlt hónapokban csak indulattól és haragtól sugárzó megjegyzései voltak a kormánnyal szemben”.

Hirdessen Ön is az ETARGET-tel!

Comments are closed.