Párhuzamot állított fel a palesztin területek izraeli megszállása és az egykori dél-afrikai fajüldöző apartheid-rendszer között egy, az emberi jogok ciszjordániai és Gázai övezetbeli érvényesüléséről készült ENSZ-jelentés .
„A palesztinok diszkriminációja több területre is kiterjed, ráadásul úgy tűnik, több esetben megsértik az apartheid bűntettének eltörlésére és visszaszorítására megkötött 1973-as nemzetközi konvenciót egyebek között azzal, hogy megfosztják a palesztinokat mozgási szabadságuktól” – írta John Dugard dél-afrikai ügyvéd, akit az ENSZ megbízott az Izrael által megszállt palesztin területek emberi jogi helyzetének felmérésével.
Dugard szerint a Gázai övezet Izrael általi lezárása egyfajta „kollektív büntetés”, és „az Izrael által civilek és civil célpontok ellen válogatás nélkül alkalmazott katonai erő súlyos háborús bűntettekre vezetett.”
A jelentés ugyancsak súlyos emberi jogsértésekről tesz említést Ciszjordániában. Dugard úgy véli, az Izrael által Ciszjordániában épített biztonsági kerítésnek Jeruzsálem körzetében az a célja, hogy „zsidósítsa” a várost az ott élő palesztinok számának csökkentésével.
A dél-afrikai ügyvéd emlékeztet arra, hogy a nemzetek közössége három rendszert tart az emberi jogokkal összeférhetetlennek: a gyarmatosítást, az apartheidet és az idegen megszállást. „Izrael nyilvánvalóan katonai megszállás alatt tartja a palesztin területeket, ugyanakkor a megszállás egyes elemeiben a gyarmatosítás és az apartheid jelenik meg. Lehetséges-e komolyan cáfolni, hogy az ilyen izraeli fellépésnek a célja létrehozni és fenntartani egy faji csoport, a zsidók uralmát egy másik faji csoporton, a palesztinokon, és azt szisztematikusan elnyomni?” – teszi fel a kérdést Dugard, majd hozzáteszi: „Izrael cáfolja, hogy ez lenne szándéka vagy célja. De éppen e szándékot és célt lehet a jelentésben leírt gyakorlatból leszűrni”.
Forrás: MTI