Csúszópénzek fejében döntöttek a cseh politikusok a Gripenek mellett?
NOL * Szilvássy József * 2007. február 21.
A mai cseh lapok a Financial Times és a stockholmi közszolgálati tévé tegnapi értesüléseire hivatkozva vezető helyen közlik azt a hírt, hogy a brit és a svéd hatóságok nyomozást indítottak a BAE Systems/Saab ellen korrupció alapos gyanúja miatt. A brit-svéd érdekeltségű konzorcium a média állítása szerint lobbistái révén 540 millió svéd koronával (15 milliárd forint) vesztegetett meg cseh politikusokat annak érdekében, hogy a cseh légvédelmi erők korszerűsítésére kiírt nemzetközi tender során a Jas-39 Gripen katonai repülők megvásárlását szorgalmazzák az amerikai Lockheed Martin és a Boeing, továbbá az Eurofighter konzorcium, valamint a francia Dassault Aviation ajánlataival szemben.
Az utóbbi négy társaság már a versenytárgyalás során visszalépett, a szerintük elfogult elbírálás miatt.
A konzorcium a cseh újságok értesülései szerint más országokban is hasonló módszereket alkalmazott. A cseh lapok angol és svéd forrásokra hivatkozva úgy tudják, hogy a csúszópénzt a brit Bae társaság egyik szaktanácsadója, Alfons Mensdorff Pouilly osztrák nemes és még három lobbista vette fel, majd az összeget a saját járandóságok levonása után az adóparadicsomokban bejegyzett off-shore cégeknél helyezték el, ahonnan a cseh politikusok külföldi bankszámláira utalták.
Állítólag elkészült az érintett személyek listája is, amelyen akkori kormánypárti (szocdemek) és ellenzéki politikusok (polgári demokraták) egyaránt szerepelnek. A Právo és a Mladá fronta Dnes Ivo Svoboda név szerint említi Ivo Svoboda akkori pénzügyminisztert (akit azóta más korrupciós ügy miatt bebörtönöztek), Michael Zantovskyt (Václav Havel bizalmasát). Ő jelenleg Csehország izraeli nagykövete és ma a két prágai napilap internetes kiadásának megkeresésére határozottan visszautasította a vádakat. Miként Premysl Sobotka, a prágai szenátus jelenlegi elnöke is.
Milos Zeman volt kormányfő pedig annyit mondott, hogy azért szorgalmazta a svéd-brit ajánlat elfogadását, mert ez konzorcium vállalta, hogy a Gripenekért kapott teljes összeget Csehországban fekteti be.
Lapunk érdeklődésére Jan Subert, a cseh Biztonsági Információs Hivatal (BIS) szóvivője azt válaszolta, hogy készek együttműködni a svéd és a brit rendőri szervekkel, de egyelőre nem kaptak ilyen felkérést és hivatalos tájékoztatást sem az ottani nyomozásokról.
Milos Zeman kabinetje 2002 áprilisában döntött 24 Gripen megvásárlásáról, 60 milliárd cseh koronáért (600 milliárd forint). Az országot sújtó nyári hatalmas árvízkárok miatt azonban Vladimír Spidla kabinetje nem véglegesítette az egyezményt. Hosszas tárgyalások után végül olyan döntés született, hogy mindössze tizenkét katonai repülőgépet bérelnek a svéd-brit konzorciumtól, 20 milliárd cseh koronáért. Ezek többsége már a cseh légvédelmet szolgálja. (Pozsonyi tudósítónktól)