Sovány eredménnyel zárult tegnap Jeruzsálemben Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, Ehud Olmert izraeli miniszterelnök és Mahmúd Abbász palesztin elnök hármas találkozója. Mindhárman kiálltak a két államra épülő közel-keleti rendezési megoldás mellett, közölte Rice a több mint kétórás tárgyalás végén. Olmert és Abbász amerikai közvetítéssel újra tárgyalóasztalhoz ül, az amerikai diplomácia vezetője bejelentette, hogy rövidesen ismét a térségbe látogat.
Rice, Olmert és Abbász gyakorlatilag „hatszemközt” tárgyalt, a megbeszélésen csak az amerikai külügyminiszter arab tolmácsa volt jelen. Mindkét fél megismételte, hogy elkötelezett a korábbi egyezmények mellett. Olmert és Abbász egyaránt kérte, hogy az amerikaiak segítsenek megegyezésre jutni.
A körülmények ismeretében aligha lehetett a „csúcson” valamiféle áttörésre számítani. Az új palesztin egységkormány még meg sem alakult, az amerikaiak és az izraeliek is bizalmatlanok programjával és politikájával szemben, várakozó álláspontra helyezkednek és ezért jelenleg szóba sem jöhetnek Izrael részéről alapvető engedmények a jövendő palesztin állam ügyében. Másrészt azonban az izraeliek támogatni akarják Mahmúd Abbászt, akit konstruktív partnernek tartanak és nem akarják előtte becsapni az ajtót. Abbász nem elégedhet meg csekély részeredményekkel pár nappal a Hamász-Fatah-kormány megalakításáról szóló mekkai alku után.
A több mint két óráig tartó jeruzsálemi „csúcs” után nem tartottak hármas sajtóértekezletet, csak Rice jelent meg az újságírók előtt, ám ő sem válaszolt kérdésekre. Beszámolójában minden lehető pozitív mozzanatot megemlített: így azt, hogy mindkét fél elkötelezett a „két nép – két állam” elv mellett, illetve, hogy egyetértettek abban, a palesztin állam nem fog erőszakos eszközök és terror révén megalakulni. „Fontos, hogy ebben az átmeneti időszakban is folytatódjon a párbeszéd”, mondta Rice. „Ha túlságosan siettetnénk a feleket, valaki el is eshetne. Inkább lépésről lépésre kell előrehaladni. Nagyon fontos fenntartani a kapcsolatot Abbásszal” – vélekedett.
Arra az állításra reagálva, hogy a „csúcs” időzítése nem volt a legmegfelelőbb, Rice megjegyezte, ha megfelelő időpontra várna, valószínűleg soha nem szállt volna a repülőgépre. Úgy vélte, nem biztos, hogy sikerül George W. Bush elnöki időszaka alatt megalakítani a palesztin államot, habár ez az amerikai elnök célja.
Rice Olmert miniszterelnöknek kifejezte aggodalmait a jeruzsálemi Templomhegyre vezető töltés ügyében. Véleménye szerint az összes érintettnek össze kell hangolnia álláspontját. Ezzel kapcsolatban tegnap V. Mohammed marokkói király (aki a muszlim világ megbízásából Jeruzsálem védelmezőjének feladatát tölti be) emlékeztetett: az izraeliek és a palesztinok megállapodtak, Jeruzsálem kérdésének megoldását a végső rendezésig halasztják; ezért követelte a töltés körüli munkálatok leállítását.
Yehuda Lahav (Tel-Aviv)