Irak merényletekkel fogadta az amerikai külügyminisztert
Népszabadság * Horváth Gábor * 2007. február 19.
Két autóbomba ötvenhat embert ölt meg vasárnap Bagdad síita negyedeibenKép: REUTERS – Carlos BarriaA szenátus szombati rendkívüli ülésén csak 56 „yea”, azaz „igen” szavazatot sikerült öszszegyűjteni, így nem sikerült legyűrni a republikánus obstrukciót, és elfogadni az iraki létszámcsökkentést elítélő határozatot. A „nay”, azaz a nemleges álláspont felülbírálásához és az egyszerű többséggel meghozható határozatról való végszavazás kiírásához 60 voksra lett volna szükség.
A Fehér Házat semmire sem kötelező javaslat összesen két mondatból állt: a törvényhozás Amerika támogatásáról biztosítja az Irakban bátran és tisztességgel helytálló csapatokat, ugyanakkor nem ért egyet az elnök létszámnövelési tervével. A képviselőház előzőleg 246:182 arányban, 17 átszavazó republikánus honatya támogatásával megszavazta a szöveget. Az alsóház 36 órán keresztül vitatkozott a létszámnövelésről, minden képviselő öt percet beszélhetett. A republikánusok általában azt mondták, hogy a javaslat elbizonytalanítja a katonákat, viszont ösztönzést jelent az iraki ellenállásnak.
A demokraták szerint George W. Bush hibát hibára halmoz Irakban, és a létszámnövelés csak újabb kudarchoz vezet majd, inkább a csapatkivonást kellene megkezdeni. Harry Reid, a szenátusi többség frakcióvezetője egy hétvégi tévéműsorban az amerikai történelemnek a vietnaminál is súlyosabb külpolitikai hibájának nevezte az iraki háborút. A szenátusi végeredményt mindkét oldal győzelemként élte meg. A republikánusok – akik két éve még el akarták törölni a 60 szavatos obstrukciós küszöböt – annak örültek, hogy sikerült elkerülni az elnök megszégyenítését, a demokraták pedig annak, hogy a felsőház többsége is támogatta a tervezetet. – Ez még csak a kezdet – jelentette ki a demokrata párti elnökjelöltségre pályázó Hillary Clinton szenátor. Ugyanarra célzott, amiről szerdai sajtóértekezletén Bush is beszélt: a kongresszus hamarosan költségvetési kérdésekről fog szavazni, és itt reális esélye van annak, hogy a finanszírozás feltételekhez kötésével ténylegesen korlátozzák a Fehér Ház cselekvési szabadságát. Az amerikai alkotmány szerint háború indításához szenátusi felhatalmazás kell, ám a konkrét katonai kérdésekben a fegyveres erők főparancsnoka, az elnök dönt.
Közel-keleti körútjának első állomásán, szombaton Bagdadban tárgyalt az amerikai külügyminiszter. Condoleezza Rice a Nuri al-Maliki miniszterelnökkel folytatott megbeszélés után ennek ellenére azt mondta, hogy jól rajtolt az új biztonsági terv. Nem sokkal később két, összehangoltan felrobbantott, autóba rejtett bomba 56 emberéletet oltott ki Bagdad egyik síita kerületében. A harmadik pokolgép a szintén síita szegénynegyed Szadrváros egyik ellenőrző pontjánál ölt meg egy rendőrt.
Az al-Kaida iraki szárnyától lefoglalt dokumentumok szerint a fegyveres csoportok tudatosan kezdték támadni az amerikai helikoptereket. Január 20-a óta hetet lőttek le – többségüket összehangolt gépfegyvertűzzel, légvédelmi és páncéltörő rakétákkal. Utóbbi ellen nem véd a helikopterek automatikus zavarórendszere, amely a hőérzékelő és infravörös vezérlésű fegyverek ellen hatásos. A légi közlekedés az utak veszélyessége miatt kulcsfontosságú az amerikaiaknak. A helikopterek Irakban az idén a tervek szerint mintegy 400 ezer órát lesznek a levegőben. Tegnap nyolc amerikai katona meghalt, tizennégy megsebesült, amikor Afganisztánban üzemzavar következtében lezuhant egy CH-47 Chinook típusú csapatszállító helikopter. A NATO szóvivője szerint baleset történt.
Neheztelő szövetségesek
Az iszlám országok ellenségeit vádolta a szíriai elnök, amiért viszályt próbálnak szítani a szövetségesek között. Bassár el-Aszad a hét végén Teheránban tárgyalt, és azt mondta, az Egyesült Államok és Izrael Irán és Szíria regionális szerepének gyöngítésére törekszik.. Arab források szerint Szíria neheztel, mert Irán Szaúd-Arábiával kezdett tárgyalásokat az iraki polgárháború megfékezéséről. Szajed Ali Hamenei iráni ajatollah szerint az USA és szövetségesei által vezetett „arrogáns front” lesz a közel-keleti események fő vesztese. (H. G.)