Forrás: Magyar Hírlap

Iszmáil Haníje, az alakuló palesztin egységkormány élére kinevezett miniszterelnök a pénteki ima után Gázában bejelentette, hogy azonnal meg akarja kezdeni az új kormányzó testület felállítását, és reményét fejezte ki, hogy ezt három héten belül be is tudja fejezni.

A Hamász-kormány éléről csütörtökön lemondott, majd rögtön az egységkormány megalakításával megbízott Haníje szombaton kívánja megkezdeni a tárgyalásokat a többi kormányalakító párttal. A feleknek a rendelkezésükre álló öt hét alatt több vitatott kérdésről is megállapodásra kell jutniuk, köztük a biztonsági erők irányításáról, illetve a Hamászhoz közeli milícia leszereléséről.

Még ha sikerül is pár hét alatt megalakítani az – eddig kormányzó radikális iszlamista Hamász és hatalmi vetélytársa, a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah mozgalom részvételével felállítandó – új kormányt, valószínűtlen, hogy az elnyeri a nemzetközi közösség támogatását. Az egységkormány politikai programjában ugyanis csak az Izraellel kötött szerződések „tiszteletben tartására” utal, és nem kötelezi el magát a zsidó állam elismerése mellett.

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter egy pénteki nyilatkozatában cáfolta, hogy az Egyesült Államok a palesztin egységkormány bojkottálása mellett döntött volna. Rice az al-Arabíja arab hírtévén arab nyelven sugárzott interjújában elmondta: az amerikai kormány nem kíván véleményt mondani a palesztin egységkormányról annak megalakulásáig. Washington azonban reméli, hogy az új kabinet eleget tesz majd a közel-keleti válságban közvetíteni próbáló – az Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és az ENSZ – alkotta nemzetközi kvartett követeléseinek, azaz elismeri az eddigi izraeli-palesztin békemegállapodásokat és a zsidó állam jogát a létezésre, és lemond az erőszak alkalmazásáról. Abbászt – tanácsadói csütörtöki közlése szerint – Washington előzőleg arról tájékoztatta, hogy mellőzni fogja a jövendő Hamász-Fatah kormányt, mert az nem ismeri el nyíltan Izraelt.

Oroszország viszont támogatja a palesztin egységkormány megalakítását, s „konkrét megállapodást” vár az amerikai külügyminiszter, az izraeli kormányfő és a palesztin elnök közelgő találkozójától – közölte pénteken az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov Moszkvában hangsúlyozta: Oroszország olyan konkrét megállapodást vár Rice, Abbász és Ehud Olmert izraeli miniszterelnök jövő hétfői jeruzsálemi találkozójától, amely meghatározza az izraeli-palesztin konfliktus végleges rendezésének kereteit. Két nappal később pedig a közel-keleti válságban közvetíteni próbáló nemzetközi kvartett – az Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és az ENSZ – képviselői ülnek össze Berlinben.

Rice olyan „politikai távlatot” szeretne adni a palesztinoknak, amely a kvartett által az izraeli-palesztin válság rendezésére kidolgozott, egyebek között független palesztin állam megalapítását előirányzó béketerven alapul. Az amerikai politikus többek között a majdani palesztin állam körvonalainak megvitatását javasolja – ez a téma nem merült fel azóta, hogy Bill Clinton akkori amerikai elnök 2000-ben a Camp David elnöki nyaralóban tárgyalóasztalhoz ültette a szemben álló feleket, igaz, a megbeszélések végül kudarcot vallottak.

Abbász a Hamászhoz kötődő palesztin fegyveresek fogságába esett izraeli katona szabadon bocsátására szólított fel, nem sokkal azután, hogy kormányalakítási megbízást adott Haníjének. A Palesztin Hatóság elnöke tévényilatkozatában hangsúlyozta: fel kell lépniük annak érdekében, hogy az izraeli börtönökben fogva tartott honfitársaik kiszabaduljanak, de el kell engedni az izraeli katonát is. Abbász kitért arra is, hogy teljes mértékben köti őket a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) által aláírt minden egyezmény és a palesztinokat érintő minden nemzetközi határozat. Azt is kijelentette, hogy a békéről Izraellel folytatandó tárgyalások az ő hatáskörébe és a PFSZ-ébe tartoznak. (A PFSZ-en belül a Fatah a legbefolyásosabb tagszervezet.)

MTI

Comments are closed.