Népszabadság * Munkatársunktól * 2007. február 16.
Kép: Domaniczky TivadarFél évszázada tartó töretlen pályafutás, félezer önálló filmzenei kompozíció, megszámlálhatatlan szakmai elismerés – röviden így összegezhető a világhírű olasz zeneszerző, Ennio Morricone munkássága. Az 1928-ban Rómában született művész első darabjait hatévesen írta, a Santa Cecilia-i konzervatóriumban járt trombita szakra, ezenkívül zeneszerzést, karéneket és kórusvezetést is tanult.
Eleinte színdarabok zenei rendezőjeként dolgozott; 1955-ben kezdett filmzenéket írni. Bár mindmáig legnagyobb világsikereit Sergio Leone filmjeinek köszönheti (Egy maréknyi dollárért, A Jó, a Rossz és a Csúf, Volt egyszer egy Vadnyugat, Volt egyszer egy Amerika), a legkülönbözőbb alkatú rendezőkkel dolgozott, így például Pier Paolo Pasolinivel (Dekameron, Canterbury mesék, Salo…), Oliver Stone-nal (Halálkanyar), Bernardo Bertoluccival (Huszadik század), Roman Polanskival (Őrület), Koltai Lajossal (Sorstalanság). „Olyan rendezőkkel dolgozom – mondja Morricone -, akikkel jól kijövök. Ha nem megy a munka együtt, akkor nincs új próbálkozás. Vagy ő vesz le a listájáról vagy én húzom ki az ő nevét. Az utóbbi időben jó néhány nevet húztam ki a listámról, korábban viszont én nem kellettem többnek. Ilyen nem sokszor volt, de előfordult. A kapcsolatom a rendezőkkel, őszintén szólva nagyon jó, kiváló.” Számtalan díja mellett Morriconét ötször jelölték Oscarra, ám a szobrot sosem nyerte el. Az Akadémia idén febuár 25-én viszont egész életművéért díjazza a mestert. A Duna Televízió ebből az alkalomból tűzte műsorára munkái közül az 1990-ben Franco Zeffirelli rendezésében készült Hamletet, valamint a zeneszerző legismertebb műveit összefoglaló portré- és koncertfilmet, maga Morricone vezényletével, melyet fia, Giovanni Morricone rendezett 2005-ben. A filmben a fent említetteken kívül hallhatjuk a Cinema Paradiso, Az óceánjáró zongorista legendája, a Tatárpuszta, A szicíliaiak klánja, a Sacco és Vanzetti filmzenéit is.
A koncertfilm előtt vetítik M. Tóth Géza animációs filmjét, a Maestrót, mely diadalmas fesztiválkörútja (negyven elismerés) után, Jankovics Marcell 1975-ben Oscarra jelölt Sisyphusa és Rófusz Ferenc A légy című Oscar-díjas alkotása után a harmadik magyar animációs film, mely az akadémiai díj közelébe jutott.
Hamlet: Duna TV, február 24., szombat, 22.25
Ennio Morricone filmzenéi – vezényel a szerző: február 25., vasárnap, 21.00
Maestro: február 25., vasárnap, 20.00