Forrás: NOL

NOL * Szőcs László * 2007. február 15.

Elképzelhető, hogy mégsem szükséges hazánkban alkotmánymódosítás az EU faj-, és idegengyűlölet elleni kerethatározatához való csatlakozáshoz.

A soros német elnökség által benyújtott legújabb javaslat az EU faj-, és idegengyűlölet elleni kerethatározatára megfelelni látszik a liberálisabb hazai törvényi szabályozásnak is. Így elképzelhető, hogy (noha a kormány korábban másképp számolt) mégsem lesz szükség alkotmánymódosításra Magyarországon – derült ki az uniós bel-, és igazságügyminisztereinek csütörtöki ülését követően. A javaslatot az EU-tanács áprlilisban ismét tárgyalja. Hazánk korábban azzal számolt, hogy az EU-szintű fellépéshez képest az Alkotmámybíróság ítéletei túl nagy teret hagytak a véleménynyilvánítás szabadságának, például a holokauszttagadás kapcsán. (Petrétei József miniszter ellenben kérdésre megerősítette: az alaptörvény módosítására lesz szükség a határőrség és a rendőrség integrálásához. Reményei szerint mihamarabb kiderül, hogy van-e ehhez támogatás, mivel egyik testületet sem szabad bizonytalanságban hagyni.)

A tanácsülésen kiderült: a korábbi csúszások után újabb fél évet késik a második generációs schengeni információs rendszer átadása. Az új céldátum: 2008. december 22. A biometrikus adatok kezelésére is alkalmas SIS-II késlekedését az Európai Bizottság eddig is technikai nehézségekkel magyarázta. Ezért is fontos, hogy sikeres volt a jelenleg is futó SIS-I tesztje; a rendszert abból a szempontból vizsgálták, hogy átvehetik-e a tervek szerint – szárazföldi határokon ez év végén, reptereken jövő márciusban – a schengeni övezethez csatlakozó új tagállamok. A „SIS-I mindenkinek” előkészítése jó ütemben halad – nyugtázhatták a miniszterek.

Petrétei elmondta: hazánk csatlakozni kíván a prümi egyezményhez. Ez egy egyelőre hét tagállamra kiterjedő belügyi együttműködés: a többi között DNS-adatok cseréjét, a tagállami rendőrségek munkájának határokon túlmutató összehangolását, légimarsalloknak idegen felségjelző gépekre küldését teszi lehetővé. Lapunk kérdésére a miniszter elmondta: több kollégájával, csoportosan találkozott ugyan Franco Frattini igazságügyi EU-biztossal, de a magyarországi ügyek nem kerültek szóba, így a Gönczöl-jelentés, a kormány ezzel kapcsolatos későbbi brüsszeli válasza sem. Frattini viszont szerdán Budapestre látogat. 

Hirdessen Ön is az ETARGET-tel!

Comments are closed.