Forrás: NOL

Népszabadság * Hírösszefoglalónk * 2007. február 15.

– Velünk van Isten, és velünk van az igazság – mondta a bejrúti Mártírok terén összegyűlt hatalmas tömegnek Szaad Hariri, a két éve meggyilkolt egykori miniszterelnök, Rafik al-Hariri fia és politikai örököse.

Háromszázezren vonultak a tegnapi nemzeti gyásznapon Bejrútban a térre, hogy támogassák a Szíria-ellenes kormányt és megemlékezzenek Hariri haláláról – írta a Reuters. – A nemzetközi törvényszék a kapu összes gondunk megoldásához – hangoztatta Szaad Hariri utalva arra, hogy az apja meggyilkolásában gyanúsítottakat a kormánypárti erők nemzetközi törvényszék elé akarják vinni, mely kezdeményezést a szélsőséges Hezbollah vezette ellenzék egyértelműen elvet.

A megemlékezők szerint Damaszkusz keze van a Hariri-gyilkosságban, ahogy az elmúlt két év tucatnyi politikai merényletében is. Szíria tagadja a vádakat. Mindenestre a Hariri megölését követő politikai nyomás elérte, hogy Damaszkusz kivonja csapatait Libanonból. A tegnapi nagygyűlésen a szónokok egy golyóálló üveg mögül beszéltek.

A bejrúti téren sátoroznak a Szíria-párti ellenzék támogatói, akiket a Hezbollah azért vezényelt az utcára, hogy nyomást gyakoroljon a nyugat támogatását élvező Fuád Szinjóra kormányára. A Hezbollah a tavaly Izraellel vívott háború viszonylagos sikeréből politikai tőkét kíván kovácsolni és célja a Szinjóra-kormány megbuktatása. Tegnap kerítés, szögesdrót és több száz rendőr választotta el az ellenzékieket és a kormánypártiakat, összetűzésre nem került sor. A készültség indokolt volt: kedden két buszba rejtett pokolgép három embert ölt meg közel egy keresztény településhez. A kormány Damaszkuszt vádolta a támadás elkövetésével.

Az ellenzék és a kormánypárt hívei közti januári összecsapásokkal Libanon közel sodródott a polgárháborúhoz. Tegnap az ellenzékiek is inkább a megbékélés hangján szóltak. A Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah sejk az egyik libanoni napilapban megjelent levelében kifejtette: Rafik al-Hariri halála az egész országnak nagy veszteség volt.

A kormánypártiak a nemzetközi törvényszékben látják az esélyt arra, hogy fény derüljön az igazságra, és Damaszkusz lelepleződjön: hiába vonultak ki csapatai, a politikai életbe még mindig beleszólnak. A Hariri-gyilkosságot felderítő ENSZ-nyomozás több szíriai tisztségviselőt is gyanúsít valamilyen szintű részvétellel. A múlt héten az ENSZ-ben aláírtak egy megegyezést, mely szerint a nyomozás lezárása után a vádlottakat nemzetközi törvényszék előtt ítélik el. Ám ezt még ratifikálnia kell a megosztott parlamentnek, mely márciusban ül össze.

Comments are closed.