Tabajdi a szélsőséges nézetektől való elhatárolódást sürgette az EP-ben Időpont: 2007-02-12 23:59:20
A szélsőséges nézetektől, elemektől minden tagállamban és az Európai Parlamentben is el kell határolódnia minden demokratikus politikusnak – szögezte le hétfőn Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén mondott napirend előtti felszólalásában Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője.
Tabajdi hangoztatta, hogy a szélsőjobb és szélsőbal törekvések visszaszorítása a néppártiak, szocialisták, liberálisok, zöldek közös érdeke. „El kell határolódnunk a szélsőséges véleményektől, az idegengyűlölettől, az antiszemitizmustól és a kisebbségellenes ideológiáktól. Az Európai Parlament demokratikus frakciói példát mutattak akkor, amikor megakadályozták, hogy az új szélsőséges frakció parlamenti pozíciókhoz jusson. Elképzelhetetlen, hogy egy magát demokratikusnak, mérsékeltnek valló párt alelnöke, például az UMP-é Franciaországban, vagy a CSU-é Németországban részt vegyen olyan rendezvényen, ahol antiszemita jelszavak, neonáci plakátok jelennek meg. Karanténba kell helyeznünk a szélsőségeseket Európában és minden tagállamban, kivétel nélkül, ahogy tettük ezt az Európai Parlamentben. Ez minden demokrata kötelessége!” – mondta felszólalásában Tabajdi az MTI-hez eljuttatott MSZP-s közlemény szerint.
A hétfő délután kezdődött strasbourgi EP-ülésszak talán legfontosabb témája egyébként a CIA európai tevékenységét, az állítólagos titkos fogolytáborok kérdését boncolgató jelentés jóváhagyása lesz. A januárban elfogadott jelentéstervezet szerint az ügyet vizsgáló EP-bizottság nem talált bizonyítékot arra, hogy a CIA titkos fogdákat működtetett volna európai országok területén. Ugyanakkor a szöveg azt állítja, hogy több uniós ország illetékeseinek tudomásuk volt a kontinenst érintő titkos légi járatokról, illetve terrorgyanús személyek elfogásáról. Magyarországról a jelentéstervezet semmilyen formában nem ejt szót.
Emellett a mostani ülésszakon mondja el programbeszédét az új EP-elnök, Hans-Gert Pöttering, s ennek vitáján részt vesz Angela Merkel német kancellár, az EU soros elnöke. Az Európai Parlament szavazni fog Glattfelder Béla fideszes képviselő Moldováról szóló jelentéséről is.