Forrás: Népszava

Az Egyesült Államokban naponta tart szóvivői tájékoztatót a Fehér Ház, a külügyminisztérium (State Department) és a védelmi minisztérium, a Pentagon. A világon a legismertebbek alighanem a fehér házi szóvivők. George W. Bush már a harmadik szóvivőt „fogyasztja”, Ari Fleischer leköszönése után a texasi Scott McClellan, majd Tony Snow következett. Snow a FoxNews ismert műsorvezetője volt, mielőtt az elnök szolgálatába szegődött. Bill Clinton nevezett ki először nőt a szóvivői posztra, Dee Dee Myerst az akkori külügyi szóvivő, Mike McCurry váltotta fel. McCurrynek kellett az egész Lewinsky-botrányt kommunikálnia. Emlékezetes, hogy ő volt az, aki egy alkalommal fején papírzsákkal jelent meg, mondván, egy magát megnevezni nem kívánó fehér házi forrásként érkezett. Máig emlegetik John F. Kennedy népszerű sajtótitkárát, Pierre Salingert. Ronald Reagan szóvivője, James Brady súlyosan megsebesült és maradandó károsodást szenvedett az elnök ellen elkövetett 1981-es merényletben, felesége a fegyvertartás korlátozásának elkötelezett harcosa lett.

A State Department szóvivői pulpitusán idősebb Bush idejében állt először nő, Margaret Tutweiler. Két időszakban is betöltötte a posztot Richard Boucher, jelenleg helyettes külügyi államtitkár. Sikeres szóvivő volt a későbbi NATO-nagykövet, Nicholas Burns is, aki jelenleg a külügy politikai államtitkára. Madeleine Albright egyik szóvivője, James Rubin később a brit SkyNews műsorvezetője lett, s feleségével, a CNN-riporter Christiane Amanpourral Londonban élnek. Sean McCormack, a jelenlegi külügyi szóvivő korábban a nemzetbiztonsági tanácsadó mellett szolgált, helyettese, Tom Casey több külföldi megbízatás után került a posztra. A Pentagon emblematikus alakja volt a mindig csokornyakkendőben megjelenő Kenneth Bacon.

Az ENSZ-főtitkár új szóvivője Michele Montas haiti újságírónő, aki néhány éve az ENSZ-közgyűlés szóvivőjeként tevékenykedett. A NATO eddigi legnépszerűbb szóvivője a brit Jamie Shea volt, ő jelenleg a szövetség politikai tervezési igazgatója, 2004 óta a kanadai James Appathurai szolgál ­NATO-szóvivőként. Az Európai Bizottságban minden biztosnak saját szóvivője van. Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője Szergej Jasztrzsembszkij, a Kreml nevében mellette Dmitri S. Peskov nyilatkozik. Az orosz külügyi szóvivő Mihail Kaminyin.

Különösen sok munkája adódik mostanság Jens Plötnernek, Walter Steinmeier német külügyminiszter szóvivőjének, hiszen jelenleg Berlin tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztét. Namik Tan török külügyi szóvivőt az utóbbi hónapokban elsősorban hazája uniós csatlakozásáról kérdezték. A tisztviselő tavaly november végén közölte: „pszichológiailag teljesen mindegy, hogy 35 tárgyalási fejezetet függesztenek fel vagy csak egyet”. A kijelentés azzal kapcsolatban hangzott el, hogy december elejére Ankarába várták Matti Vanhanent, az EU soros elnök Finnország kormányfőjét. Brüsszel azért függesztette fel a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat, mert Ankara nem hajlandó elismerni az uniós tag Ciprust.

Egyedi pályát mondhat magáénak az izraeli Mark Regev aki minden bizonnyal a világ egyik legtöbbet kérdezett szóvivője. Ausztráliában született, és hazájában is doktorált: a melbourne-i egyetemen, politikai tudományokból. Korábban ugyanis hazája hongkongi konzulátusának misszióvezető-helyettese, majd a pekingi követség szóvivője volt.

Nem volt egyszerű feladata Ján Skoda szlovák külügyi szóvivőnek, különösen a Robert Fico fémjelezte kormány hivatalba lépését követően, hiszen a külföldi újságírók többször tudakolták tőle: miért került a kabinetbe a Ján Slota fémjelezte Szlovák Nemzeti Párt.

Népszava-összeállítás

Comments are closed.