Népszabadság * Hírösszefoglalónk * 2007. február 12.
Tegnap Vlagyimir Putyin személyében a történelemben először érkezett orosz elnök Szaúd-Arábiába, ahonnan később Katarba és Jordániába utazik. A történelmi úttal Putyin hangsúlyozni kívánja, hogy Moszkva egyre komolyabb politikai, gazdasági és katonai szerepet vállal a Közel-Keleten.
Az orosz diplomácia elsősorban a gazdasági kapcsolatok rohamos fejlődéséről beszél: Szaúd-Arábiával tavaly megháromszorozódott a kereskedelem, és hét szaúdi műholdat állítottak pályára orosz rakétával. Ugyanakkor szakértők szerint a moszkvai vezetés üzenetet akar küldeni Washingtonnak: az Egyesült Államok nem sajátíthatja ki a térséget magának. Ezt az üzenetet az is alátámasztja, hogy Putyin szombaton egy német biztonságpolitikai konferencián közölte: Washington túlzott katonai akciói új fegyverkezési versenyt eredményeznek, és kisebb államok is nukleáris fegyverek kidolgozása mellett döntenek.
Moszkva jó kapcsolatot ápol a térség radikális erőivel is, és a nemzetközi közösségtől gyakran eltérő véleménye van a Közel-Kelet problémáinak megoldásáról. Moszkva fogadta először a palesztin Hamasz-kormány tagjait, és atomügyben nem támogatja a Teherán elleni szankciókat, ahol egyébként orosz mérnökök építették fel a perzsa ország első atomerőművét. Az izraeli-palesztin békefolyamat fölött bábáskodó nemzetközi kvartett tagjaként Moszkva egyedül van azzal a véleményével, hogy meg kéne szüntetni a palesztinokkal szembeni embargót.