Izrael fanyalog Időpont: 2007-02-09 23:10:44
A külföld általában üdvözölte pénteken a palesztin frakciók megállapodását a nemzeti egységkormány felállításáról, bár Washington és London érdemben még nem nyilatkozott, s az Európai Unió (EU) tagjai is feltételeket emlegetnek, mielőtt elismernék az új kormányt. Izraelben a várható új bonyodalmakra figyelmeztetnek a lapok.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője annyit közölt: még túl korai lenne megítélni, hogy az új palesztin kormány teljesíti -e a legitimitáshoz és a pénzügyi támogatáshoz szükséges nemzetközi feltételeket. Washingtonnak időre van szüksége ahhoz, hogy részletesen áttanulmányozza a megállapodást és véleményt alkosson róla – mondta.
A Egyesült Államok, Oroszország, az EU és az ENSZ képviselőiből álló közel-keleti kvartett optimizmussal fogadta a megegyezést, és reményét fejezte ki, hogy a riválisok közti hatalommegosztás hozzájárul majd a palesztin-izraeli békéhez. Az EU szóvivője óvatosan úgy fogalmazott: a kvartett tagjai egyetértenek abban, hogy a palesztinokat sújtó nemzetközi szankciók feloldásáról csak azt követően lehet határozni, hogy eltelt egy kis idő, és kiderült, miből áll a megállapodás, illetve hogyan alkalmazzák a gyakorlatban.
Az Európai Uniós soros elnökségét adó Németország külügyminisztere üdvözölte a megállapodás létrejöttét, és reményét fejezte ki, hogy ezzel befejeződnek a palesztinok közötti véres összecsapások. Frank-Walter Steinmeier közölte, hogy még ma tárgyal telefonon a témáról a közel-keleti kvartett másik három résztvevőjével, az Egyesült Államokkal, az ENSZ-szel és Oroszországgal.
A moszkvai külügyminisztérium szóvivője, Mihail Kaminyin nyilatkozatában szintén üdvözölte a megállapodást, mert „csak ezen a módon lehet stabilizálni a helyzetet a palesztin területeken és azok körül”.
Párizs szerint a megállapodás „egy lépés” Izrael elismerése felé. Az, hogy a programba belefoglalták a nemzetközi határozatok és a Palesztinai Felszabadítási Szervezet által kötött megállapodások tiszteletben tartását, egy lépés a jó irányban, arrafelé, hogy teljes mértékben elfogadják a nemzetközi közösség követeléseit – hangoztatta Philippe Douste-Blazy külügyminiszter. „E feltételek alapján úgy véljük, hogy az új kormányt bátortani és támogatni kell” – tette hozzá.
Az egyiptomi külügyminiszter szintén üdvözölte a megállapodást, de az al-Ahbár napilap feltette kérdést, hogy „ha ilyen könnyű volt elérni, akkor az elmúlt hónapokban miért nem sikerült nekik. Hogyhogy inkább ontották a palesztinok vérét, amikor képesek voltak ilyen gyorsan megállapodni?” – kérdezte a kommentátor.
A jordániai kormány azt hangsúlyozta, hogy a megállapodás „fontos lépés a palesztin egység útján”, és reményét fejezte ki, hogy az „lehetővé teszi a palesztin nép törekvéseinek valóra váltását”.
Az izraeli sajtó felveti, hogy a megállapodás a Hamász radikális mozgalmat erősíti, s új bonyodalmakat vetít előre az izraeli kormány számára. Mint a Háárec írja, az új kormány komoly problémát jelent. „A Hamász magas rangú vezetője irányítja majd, nem ismeri el Izraelt, és nem óhajt eleget tenni a kvartett feltételeinek. Ugyanakkor ez már nem is igazából a Hamász kormánya. A pénzügyminiszter közel áll az amerikaiakhoz, a belügyminiszter egy független személy lesz. Ilyen körülmények között Izrael és az Egyesült Államok nagyon nehezen kérheti a nemzetközi közösséget, hogy továbbra is bojkottálja a kabinetet.”
A Jediót Ahronót szerint „a Hamász minden tétet vitt. Abdallah (szaúdi) király nyomása ellenére nem mondott le egyetlen elvéről sem, és megerősödve került ki a találkozóról, nem csupán az arab világ, hanem a nemzetközi közösség szemében is.”
„A Hamász nem mondott le a hatalomról, nem ismerte el Izraelt, nem mondott le a terrorizmusról sem, és nem kötelezte magát a megkötött szerződések betartására. Pozíciói keménysége dacára elérte rég óhajtott célját, a nemzeti egységkormányt. Ezzel a megállapodással, és a szaúd-arábiai milliókkal a Hamász az erő helyzetébe kerül a közeli választásokon” – írja a lap.
Kína üdvözölte a megállapodást, és felszólította a leendő palesztin egységkormányt, hogy sürgősen vegye föl a tárgyalásokat Izraellel.
STOP/MTI