Közösen kormányozna a Fatah és a Hamász
Hírszerző információ 2007. február 9. 18:03
Január végén még attól tartott a világ, hogy polgárháború tör ki Gázában, ugyanis a két rivális palesztin szervezet, a Fatah és Hamász hívei között véres harcok törtek ki. Csütörtökön azonban a két fél aláírta a nemzeti egységkormány felállításáról szóló megállapodást a szaúd-arábiai Mekkában.
Intenzív tárgyalások után csütörtök este elvi megállapodás jött létre a szaúd-arábiai Mekkában egy nemzeti egységkormány miniszteri posztjainak elosztásáról. A palesztin elnök, Mahmúd Abbász, a szíriai száműzetésben élő, a Hamász politikai szárnyát vezető Háled Mesaal és a Hamász által delegált miniszterelnök, Iszmail Haníje Abdullah szaúdi király közvetítésével jött össze Mekkában, hogy véget vessenek a hónapok óta tartó politikai krízisnek.
A krízis azóta tart, amióta 2006 januárjában a radikális Hamász nyerte meg a palesztin parlamenti választásokat és az Abbász által vezetett Fatahnak át kellett adnia a hatalmat. A Hamász köztudottan nem akar békét kötni Izraellel, és riválisának tekinti az USA által is támogatott Fatah fegyveres alakulatait.
Haníje a helyén marad
A Hamász terrorszervezet a mostani megállapodás szerint kilenc, a Fatah hat minisztériumot kaphat. További négy minisztériumot a palesztin parlament másik négy szervezete kapná. A legfontosabb tárcákat függetlenek kapnák: ezek szerint a külügyminisztériumot Ziad Abu Amar, a pénzügyminisztériumot Salam Fayad vezetné. A belügyminisztérium élére Abbász választhat embert a Hamász által javasolt öt jelölt közül. Ez utóbbi pozíció jelentette eddig a nemzeti egységkormány létrehozásának egyik legfőbb akadályát.
Abbász az eddigi Hamász-kormányfőt, Iszmail Haníjét bízta meg a kormányalakítással. A palesztin elnök – a Fatah frakcióvezetője, Asszam el Ahmed közlése szerint – a Fatah soraiból jelöl ki helyettes-kormányfőt. A megállapodásban külön pontban szerepel, hogy véget kell vetni az erőszakos cselekményeknek. Az elmúlt hónapokban majdnem százan haltak meg a véres összecsapásokban.
Békejobb: egyelőre mindenki optimista (Fotó: MTI)
A megállapodásban – a Fatah szerint – nincs megemlítve Izrael, mint állam elfogadása, Abbász azonban felszólította az új kormányt, hogy tartsák tiszteletben a nemzetközi jogokat és a Palesztin Felszabadítási Szervezet korábban kötött egyezségeit. A dokumentum aláírása előtt úgy tűnt, körvonalazódik a megoldás Izrael-kérdéskörben: palesztin források szerint a Hamász mindaddig „tiszteletben tartja” az Izraellel kötött eddigi megállapodásokat, amíg azok „nem ütköznek palesztin érdekekbe”.
De mi legyen Izraellel?
„Ha a palesztin hatóságok szorosabbra akarják fűzni a kapcsolatot a nemzetközi közösséggel, akkor el kell ismerniük Izraelt, fel kell hagyniuk a terrorizmussal és el kell fogadniuk a korábban megkötött izraeli-palesztin egyezségeket” – jelentette ki az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Tom Casey a megállapodás hírét kommentálva.
A Hamász egy évvel ezelőtti választási győzelme óta a Palesztin Hatóságot pénzügyi bojkott sújtja, a megállapodás aláírói szerint a nemzeti egységkormány felállítása véget vethet a bojkottnak. George Bush amerikai elnök tavaly decemberben írta alá a Hamász elszigetelését célzó törvényt, amely megtiltja a Palesztin Hatóság amerikai segélyezését. A tilalom addig hatályos, amíg a Hamász el nem ismeri Izraelt, és fel nem hagy az erőszakkal.
A törvény szerint ahhoz, hogy a Palesztin Hatóság ismét anyagi támogatáshoz juthasson az USA-tól, ígéretet kell tennie arra, hogy felszámol minden terrorizmushoz köthető infrastruktúrát, elkobozza az engedély nélkül tartott fegyvereket, letartóztatja és bíróság elé citálja a terroristákat, lerombolja az illegálisan működő fegyvergyárakat, s teljes mértékben együttműködik Izrael biztonsági szolgálataival.
Óvatos optimizmus
A nemzetközi közösségnek támogatnia kell az új palesztin egységkormányt – jelentette ki a francia külügyminiszter. Philippe Douste-Blazy közleményben üdvözölte a tegnapi mekkai megállapodást a Hamász és a Fatah között. Az egyezség „óvatos optimizmusra ad okot” az Európai Unió külpolitikai biztosának szóvivője szerint is. Az uniós külügyminiszterek hétfőn tanácskoznak a történtekről. A szóvivő úgy vélte, túl korai lenne még arról beszélni, feloldja-e az Unió a palesztin kormány pénzügyi és politikai blokádját.
(Forrás: Haaretz, Spiegel, MTI; leadkép: MTI)