Forrás: HETEK

A palesztin frakciók közötti tárgyalások Mekkában csütörtök éjjel azzal a megállapodással értek véget, hogy a két párt egy nemzeti egységkormányt hoz létre, amely által ha burkoltan is, de felcsillan a remény, hogy véget érhet a gázai erőszakhullám, amely az utóbbi hetekben 90 halálos áldozatot követelt.

Most nagy az egyetértés:

Abbász és MeshaalA „Mekka nyilatkozat” pontos részletei felől azonban még elég nagy volt tegnap a bizonytalanság. A dokumentum, amelyet a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah és az Iszlámista Hamasz párt írt alá, valószínűleg kielégíti Izrael és nyugati szövetségesei igényeit ahhoz, hogy felfüggesszék a nemzetközi bojkottot Palesztinával szemben. Gázában több ezer palesztin vonult az utcára, hogy puskaropogással ünnepelje a megállapodást.

A nyilatkozatot Abbász és Khaled Meshaal írta alá, a Hamasz damaszkuszi száműzetésben élő vezetője Abdullah szaúdi király jelenlétében a Kába kő (az iszlám legszentebb zarándokhelye) felé néző palotában. „Olyan eredményeket értünk el, amelyek szolgálják népünket” – jelentette be Abbász. Hozzátette, hogy a megállapodás „kielégíti az embereket, … és a béke partjaira visz minket. Ezt a kezdeményezést siker koronázta”.

Abbász felkérte Izmail Hanijét, a Hamasz-kormány miniszterelnökét, hogy alakítson új kormányt úgy, hogy az „tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot és azokat a megállapodásokat, amelyeket a Palesztin Felszabadítási Front is aláírt”. A Hamasz mindezidáig elutasította, hogy azok alapján a megállapodások alapján végezze „munkáját”, amelyet a PFSZ és Izrael kötött. Egy évvel ezelőtt megnyerte a választásokat, ráadásul azzal a propagandával, hogy Izraelt továbbra sem szabad önálló államként elismerni.

Ünneplő palesztinok Gáza utcáinMeshaal bejelentette, hogy a Hamasz nem szegi meg a megállapodást, és hogy minden frakciója tiszteletben fogja azt tartani. Megkérte a nemzetközi közösséget, hogy ismerje el az új kormányt. A csütörtök este aláírt dokumentum a felek elmondása szerint azokon az elveken alapul, amelyet tavaly nyáron dolgoztak ki Izraelben bebörtönzött Hamasz és Fatah aktivisták. A megállapodás eszerint palesztin állam létrehozását követeli Ciszjordániában, Gázában és Kelet-Jeruzsálemben, azokon a területeken, amelyeket Izrael a 67-es háborúban elfoglalt.

Emellett a jelenlegi legkonkrétabb nyilatkozatot is tartalmazza, amelyet a Hamasz a palesztin-izraeli konfliktus megoldására tett – ebben a két állam megnevezése szerepel, viszont nem jelenti konkrétan Izrael államként való elismerését.

A nyugat és Izrael mindeddig bojkottálta a palesztin kormányt tavaly márciusi megalakulása óta, mivel a Hamasz folyamatosan elutasította fegyveres szárnyának lefegyverzését, Izrael államának elismerését, és a béke-megállapodások betartását. Cipi Livni izraeli külügyminiszter csütörtök este felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ragaszkodjon ahhoz, hogy az új palesztin kormány mindenképpen elismeri Izrael jogát a létezéshez. „Elvárjuk a nemzetközi közösségtől, hogy ragaszkodjon saját feltételeihez, amelyeket a Hamasz választási győzelme után fogalmazott meg.”

A megállapodás szerint a Hamasz kilenc miniszteri posztot kap az új kormányban, a Fatah pedig hatot, a többi négy másik párt pedig egyet-egyet. A kritikus belügyi posztot, a külügyet és a pénzügyet pedig függetlenek fogják betölteni.

Comments are closed.