Az egységkormányról már megállapodott a Fatah és a Hamasz, a felek már csak arról tárgyalnak Mekkában, mi legyen a korábban megkötött izraeli-palesztin szerződések sorsa.
Abbasz, Mesal és Hanije Mekkában (Fotó: Reuters – Suhaib Salem)
A palesztin polgárháború elkerülésének egyetlen módja a nemzeti egységkormány létrehozása, és ebben már meg is állapodtak a Fatah és a Hamasz vezetői – írta internetes kiadásában a Haarec palesztin forrásokra hivatkozva. Mahmud Abbasz elnök, a Fatah irányítója, Iszmail Hanije kormányfő és Haled Mesal, a Hamasz politikai vezetője szerda óta Abdullah szaúd-arábiai király mekkai palotájában tárgyal. A kastély ablakai az iszlám legszentebb helyére, a Kába kőre néznek – az izraeli lap szerint nem véletlenül; a szaúdi uralkodó a látvánnyal is nyomást akar gyakorolni vendégeire a megállapodás érdekében.
Incidens Libanon és Izrael határán
„Súlyos incidensnek” nevezte tegnap a libanoni ENSZ-erők szóvivője az előző esti izraeli-libanoni tűzpárbajt. Liam McDowell azonban elismerte, hogy az összecsapást a libanoni hadsereg kezdeményezte, az izraeli katonaság buldózere pedig csak a határt jelző kerítésen hatolt át, hogy aknamentesítsen, a tűzszüneti vonalon nem. Az izraeli légierő mindenesetre fokozza berepüléseit Libanon légterébe az incidens után – jelentette be Alon Fridman tábornok. Fuad Szinjora libanoni kormányfő elítélte az akciót, és felszólította Izraelt: tartsa tiszteletben országának határait. (Reuters) Maher Mekdad, a Fatah delegációjának tagja és a Hamasz egyik küldötte, Mohammed Nazal is megerősítette tegnap, hogy az egyik kulcskérdésben, a kormány összetételében már megszületett a megállapodás – vagyis a vezetők rábólintottak az előkészítő tárgyalások során kialakított kompromisszumra. Ennek megfelelően a kulcstárcák közül kettőt – a pénzügyet és a külügyet – független politikusra bíznak; az előbbi várományosa Szalem Fajed, ő már korábban is betöltötte ezt a posztot, az utóbbié pedig Ziad Abu Amr volt kultuszminiszter.
Arról kell még megállapodniuk, mi legyen a korábban megkötött palesztin-izraeli egyezmények sorsa. Ez legalább annyira fontos, mint a tárcák elosztása. Ha ugyanis elutasítják ezeket az egyezményeket, a nemzetközi közösség – elsősorban az Egyesült Államok, az Európai Unió és Izrael – nem fogja elfogadni a kormányt, és nem indítja újra a pénzügyi segélyeket. E nélkül pedig összeomlik a Palesztin Hatóság. A Hamasz mindeddig nem volt hajlandó elfogadni az egyezményeket, elismerni Izraelt és lemondani az erőszakról.
MH