Feldühítették a palesztinokat a jeruzsálemi óvárosban megkezdett izraeli földmunkálatok. A Templomhegyen a pénteki mozlim imákra összegyűlt tömeg kövekkel dobálta meg a rendőröket, akik egymás után kétszer behatoltak a Templomhegy térségére, hogy feloszlassák a tüntetőket.
Arab országok politikusai kedvezően, az Európai Unió vezetői fenntartásokkal fogadták a bejelentést a palesztin nemzeti egységkormány megalakulásáról. A Fatah és a Hamász megegyezése szerint, amelyet Mekkában, Abdallah szaudi király jelenlétében csütörtökön későn este írtak alá, az egységkormány miniszterelnöke Iszmáil Haníje Hamász-vezető lesz, helyettese a Fatah soraiból kerül ki. A Hamásznak kilenc miniszteri poszt jutott, a Fatahnak hat, négy tárcán a kisebb palesztin szervezetek fognak osztozni, a legfontosabb három tárcát – a belügy-, külügy- és pénzügyminisztériumot – független képviselők fogják vezetni. Így tehát a Hamásznak nem lesz többsége a kormányban. A Mahmúd Abbász elnök által átnyújtott megbízólevél szerint a kormány köteles lesz magáévá tenni a korábban aláírt palesztin-izraeli egyezményeket, „amennyiben azok nem ellentétesek a palesztin nép érdekeivel”; a béketárgyalásokat Izraellel Abbász elnök fogja vezetni. Ha a jövendő megállapodást a kormány nem hagyná jóvá, elfogadását népszavazásra bocsátják. A felek megegyeztek a Palesztin Felszabadító Szervezet (PFSZ) alapszabályának megváltoztatásában, úgy, hogy a Hamász és az Iszlám Dzsihád is helyet kapjon benne.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy Izrael csak akkor lesz hajlandó tárgyalni az új palesztin kormánnyal, ha az elfogadja a „kvartett” (ENSZ, USA, Európai Unió, Oroszország) feltételeit, vagyis elismeri Izraelt, magáévá teszi az Izraellel korábban megkötött megállapodásokat és lemond a terrorakciókról. Hasonló szellemben nyilatkoztak az Európai Unió képviselői. Abbász elnök kifejezte reményét, hogy az egységkormány megalakulása véget vet a palesztinok elleni bojkottnak, vagyis megújulnak az arab államok által a palesztinoknak nyújtott segélyek.
Az új palesztin kormány megalakulása sem enyhítette Jeruzsálemben az Óvárosban megkezdett izraeli földmunkák által kiváltott feszültséget. A Templomhegyen a pénteki mozlim imákra összegyűlt tömeg kövekkel dobálta meg a rendőröket, akik egymás után kétszer behatoltak a Templomhegy térségére, hogy feloszlassák a tüntetőket. Az összetűzésekben több tüntető és 12 rendőr könnyebben megsebesült, tizenhét tüntetőt letartóztattak. Názáretben az ottani iszlám vezetők felszólítására mintegy 4000 ember tüntetett „az al-Aksza-mecset megmentéséért”. A tüntetésen nem történtek rendzavarások. Izraeli szóvivők hangsúlyozzák: a Mughrebi kapuhoz vezető új híd felépítésének előkészületei a Templomhegyen kívül folynak, és teljesen alaptalan az állítás, hogy az al-Aksza-mecsetet veszélyeztetnék.
Yehuda Lahav (Tel-Aviv)