„Súlyos incidensnek” nevezte a libanoni ENSZ-erők (UNIFIL) szóvivője csütörtökön reggel az előző esti izraeli-libanoni tűzpárbajt. Egy izraeli parancsnok szerint Izrael fokozza a berepüléseket Libanon légterébe.
Az UNIFIL átvette az irányítástAz izraeli katonai rádió jelentése szerint a libanoni hadsereg egységei szerdán késő este rálőttek a Libanon és Izrael határán robbanószerkezetek után kutató izraeli katonákra, akik viszonozták a tüzet. Az izraeli hadsereg információi szerint a lövésváltásnak libanoni oldalon voltak áldozatai.
Az eset a határövezetben fekvő Marún ar-Rasz körzetében, Avivim izraeli falu közelében történt, ahol az izraeli hadsereg hétfőn négy robbanótöltetet talált. A Hezbollah libanoni szervezet, amellyel Izrael tavaly nyáron 34 napos háborút vívott, közölte: emberei telepítették a szóban forgó robbanószerkezeteket még a konfliktus előtt.
Az UNIFIL-szóvivő megerősítette: a tűzpárbajt a libanoni hadsereg katonái kezdeményezték, amikor egy izraeli bulldózer áthatolt a biztonsági sorompón, vélhetően azért, hogy megtisztítsa az aknáktól a sorompó és az izraeli-libanoni határként szolgáló, az ENSZ által kijelent Kék Vonal közötti területet. Közölte továbbá, hogy az ENSZ-erők parancsnoka, Claudio Graziano tábornok kapcsolatba lépett a szembenálló felekkel, és az ellenségeskedés azonnali beszüntetésére szólította fel őket. A lövöldözés körzetében „kéksisakosok” vették át az ellenőrzést.
Ez volt az első fegyveres incidens az izraeli-libanoni határon az izraeli haderők tavaly október 1-i visszavonulása, valamint a két hadsereg között az ENSZ égisze alatt 2006. augusztus 14-én megkötött tűzszünet életbe lépése óta. Az izraeli légierő fokozza berepüléseit Libanon légterébe a szerdai incidens után – jelentette be csütörtökön az izraeli közrádióban Alon Fridman tábornok, az északi katonai körzet parancsnokságának vezérkari főnöke. Az összecsapás kapcsán Fridman hangsúlyozta: „Úgy véljük, helyre fog állni a nyugalom, de felkészülünk minden eshetőségre. Lőhetünk azokra, akik ránk lőnek, akik robbanószerkezeteket helyeznek el, vagy akik veszélyt jelentenek”. A tábornok hozzátette, hogy bár a Hezbollah jelen van a határzónában, a síita milícia nem foglalhatta el korábbi állásait.
Avi Dihter izraeli közbiztonsági miniszter a katonai rádióban annak a véleményének adott hangot, hogy nem valószínű a katonai eszkaláció, mivel „ez egyik félnek sem érdeke”.
(MTI/Reuters/AFP/ANSA)