Forrás: Népszava

Elvi megállapodás jött létre csütörtökön a szaúd-arábiai Mekkában a palesztinközi tárgyalásokon egy nemzeti egységkormány miniszteri posztjainak elosztásáról – közölte a két fő részt vevő szervezet, a Fatah és a Hamász egy-egy képviselője. A Fatah frakcióvezetője, Azzám al-Ahmed megerősítette: a felek megegyezésre jutottak abban, hogy Iszmáil Haníje, a radikális Hamász vezette jelenlegi palesztin kormány feje lenne az egységkormány miniszterelnöke, míg a Fatah delegálhatja a kormányfő helyettesét. Egy név nélkül nyilatkozó forrás szerint „kilenc minisztérium jut a Hamásznak, hat a Fatahnak, további négy pedig más formációknak”. Független minisztert neveznek ki öt tárca, köztük a külügyi, a pénzügyi és a belügyi élére.

Tűzharc tört ki tegnap izraeli és libanoni katonák között – az első a maga nemében tavaly augusztus óta, amikor az izraeli hadsereg kivonult Libanonból és a libanoni hadsereg elfoglalta állásait az ország déli részén. Néhány napja az izraeliek robbanóanyagokat találtak a határ menti kerítést és a nemzetközi határt elválasztó néhány tízméternyi területen. A libanoni Hezbollah közölte, hogy a hadianyagot emberei telepítették oda – állítólag még a tavalyi háború előtt. A hasonló akciók megakadályozása érdekében tankok fedezékében izraeli műszaki alakulatok vonultak a terepre és eltávolították a robbanószereket. A libanoniak rálőttek az izraeli katonákra, akik viszonozták a tüzet. Az izraeliek nem szenvedtek veszteségeket, az ENSZ-megfigyelők jelentése szerint öt libanoni katona megsebesült.

Libanoni források szerint tegnap izraeli repülőgépek és helikopterek köröztek a térség fölött. Amir Perec izraeli védelmi miniszter kijelentette: „Izrael nem érdekelt az eszkalációban, de nem is hajlandó szemet hunyni az újabb háborús előkészületek előtt”.

A jeruzsálemi Templomhegy közelében több száz palesztin tüntetett tegnap tiltakozásul a Mughrebi kapu körüli földmunkák ellen. A Templomhegy felé vezető új híd építésének előkészületeit tegnap is folytatták. Izraeli hivatalos körök ismét hangsúlyozták, hogy a munkálatok nem érintik magát a Templomhegyet, tehát alaptalanok az állítások, hogy veszélyeztethetik az El Aksza mecsetet. Amir Perec védelmi miniszter mégis Ehud Olmert miniszterelnökhöz fordult és kérte – hiába -, hogy szakítsák félbe a munkálatokat, mert azok a jelenlegi helyzetben csak a feszültség további növekedéséhez vezethetnek. Több, a jeruzsálemi vallásközi kapcsolatokban járatos személy is kifogásolta, hogy az izraeli hatóságok elmulasztották előzetesen tájékoztatni a Templomhegyet felügyelő muszlim hatóságokat a munkálatok kezdetéről és jellegéről, amivel felkeltették gyanakvásukat.

Yehuda Lahav (Tel-Aviv)

Comments are closed.