Törökország támogatja a pakisztáni elnök új közel-keleti békekezdeményezését, amely a muzulmán országok egységes fellépésére épülne.
Pervez Musarraf pakisztáni elnök a Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel kedden tartott közös sajtótájékoztatón elmondta: ankarai látogatásának az volt a célja, hogy vendéglátóival megvitassa a béke megteremtésének lehetőségeit úgy a térségben, mint az egész muzulmán világban. Szerinte eljött az ideje annak, hogy a hasonló álláspontot valló országokra alapozva új kezdeményezést indítsanak útra, amely hozzájárulna a palesztin-izraeli válság megoldásához, előmozdítaná a térség békéjének megteremtését és összhangot teremtene a muzulmán világban.
Musarraf elmondta, hogy javaslata még a kezdeményezés szakaszában van, a következő lépésben egy csoportban egyesítik a regionális és nemzetközi kérdésekben azonos politikai álláspontot valló muzulmán országokat. „Az elgondolás az, hogy olyan csoportot hozzunk létre, amely hiteles és mindenki számára elfogadható” – mondta az elnök, hozzátéve, hogy a csoport megalakítása után kidolgozzák közös álláspontjukat az izraeli-palesztin és más közép-keleti válságok rendezéséről, majd konkrét lépéseket tegyenek.
Musarraf, aki Iránból érkezett Ankarába, és az utóbbi hetekben több muzulmán országot, köztük Szaúd-Arábiát, Egyiptomot, Indonéziát és Malajziát is felkereste, leszögezte, hogy Iránt be kell vonni az új kezdeményezésbe, meg kell hallgatni véleményét. Egyúttal párbeszédet szorgalmazott Irán és az Egyesült Államok között a két országot megosztó problémák rendezésének céljából.
A török miniszterelnök közölte, hogy országa teljes mértékben egyetért Pakisztánnal. Szükségesnek nevezte a nemzetközi kötelezettségvállalást az Irakot és Libanont sújtó felekezeti erőszak megszüntetésére. „Közös a felelősségünk a közép-keleti béke és nyugalom megteremtésében. A közelmúltbeli események komolyan veszélyeztetik a Közel-Kelet országainak biztonságát és stabilitását. Hisszük, hogy szükség van egy új békekezdeményezésre” – mondta Erdogan, aki a legfontosabb célnak az izraeli-palesztin konfliktus megoldását nevezte.
A NATO-tagállam Törökország jó kapcsolatokat ápol a palesztinokkal, emellett egyike Izrael kis számú térségbeli szövetségeseinek. Pakisztánnak nincs diplomáciai kapcsolata Izraellel, és támogatja az önálló palesztin állam megteremtését, fővárosaként Jeruzsálemmel.
MTI