Forrás: Magyar Hírlap

Optimistán ülnek le a tárgyalóasztalhoz a Hamasz és a Fatah vezetői, és megígérték: mindent megtesznek a kétnaposra tervezett csúcson az egységkormány létrehozása érdekében.

Gázában tegnap palesztin nők tüntettek a Hamasz és a Fatah közötti harcok ellen (fotó: Reuters – Ibraheem Abu Mustafa)

Mahmud Abbasz palesztin elnök, a Fatah irányítója, Iszmail Hanije kormányfő és Haled Mesal, a kabinetet adó Hamasz politikai vezetője ma kezdi meg tárgyalását a szaúd-arábiai Mekkában. „Megígérjük népünknek, hogy minden tőlünk telhetőt megteszünk a palesztin egységkormány megalakítása érdekében” – idézte a Haarec Hanijét.

A tárgyalások lezárhatják a több hónapja tartó harcot a két rivális palesztin szervezet között. Szemtanúk szerint a Hamasz és a Fatah biztonsági alakulatai tegnap is összecsaptak a gázai-egyiptomi határon – éppen abban az időben, amikor a kormányfő az átkelő VIP-várójában tartózkodott. A tízperces tűzpárbajnak nem voltak sérültjei, s végül Hanije is biztonságosan átjutott Egyiptomba, ahonnan repülővel utazott tovább Mekkába, Abdullah király palotájába.

A lap értesülése szerint a Fatah és a Hamasz vezetői is optimistán vágtak neki a megbeszélésnek. „Nem fogják megállapodás nélkül elhagyni ezt a szent helyet, mert a helyzet katasztrofális a palesztin területeken, és az egész világ hátat fordít majd nekünk, ha így folytatjuk” – foglalta össze a Reutersnek nyilatkozva az érzelmeket Dzsamal al-Sobaki, a Palesztin Hatóság Szaúd-Arábiában akkreditált nagykövete.

Az optimizmusra az is okot ad, hogy a csúcsot nagyon alaposan előkészítették. A palesztin ügyekben általában jól értesült Haarec úgy tudja, hogy az elmúlt hetekben a két szervezet közötti nézetkülönbségek jelentősen csökkentek. Megállapodtak többek között abban, hogy Hanije marad a kormányfő, helyettese és egyben pénzügyminisztere pedig az amerikaiak és az izraeliek „kedvence”, Szalem Fajed lesz, aki már a néhai Jasszer Arafat mellett is betöltötte ez utóbbi posztot, és az amerikai, valamint az izraeli kormányzat is megbízik benne. A külügyminiszter Ziad Abu Amar lesz, az egyik legfontosabb tárca, a belügyi vezetője azonban még nincs meg; őt Abbasz választja ki arról a listáról, amelyet a Hamasz ad át neki, s amelyen kizárólag független jelöltek szerepelnek. A kormányba kilenc minisztert ad a tavalyi választáson győztes Hamasz – Hanije lesz a kabinet tizedik hamaszos tagja -, hatot a Fatah, négyet a kisebb palesztin szervezetek és három lesz független. Vagyis nem biztos, hogy a Hamasznak és szövetségeseinek többsége lesz a kormányban.

Salitot keresték az egyetemen

Nemcsak fegyvereket, hanem a nyáron elrabolt Gilad Salit izraeli tizedest is keresték Mahmud Abbasz elnöki testőrségének tagjai, amikor a hét végén rajtaütöttek a gázai Iszlám Egyetemen – értesült a Jediot Ahronot magas rangú palesztin forrásokból. A nagy példányszámú izraeli napilap úgy tudja, hogy Salitot három hónappal ezelőttig valóban a Hamasz erősségének számító épületben tartották fogva, ahol egyébként nem csupán elméleti oktatás, hanem katonai kiképzés is folyik.

Az első hírek szerint a testőrség letartóztatott iráni állampolgárokat is az egyetemen, ezt azonban Teheránban cáfolta Ali Laridzsani, a nemzetbiztonsági tanács vezetője.

MH-összeállítás

Comments are closed.